Jesse Jorosen ja Simon Skrabbin pelit Serie A:ssa tauolle – koronavirus pysäyttää Italiassa koko kilpaurheilun
Kuva: Getty Images
Huuhkaja-pelaajat Jesse Joronen ja Simon Skrabb joutuvat sivuun tositoimista liki kuukaudeksi seurajoukkueensa Brescian kanssa. Koko Italian Serie A joutuu nimittäin tauolle Italiassa jylläävän koronaviruksen vuoksi.
Italian olympiakomitea CONI päätti maanantaina, että kaikki kilpaurheilu maassa pysähtyy vähintään huhtikuun kolmanteen päivään asti.
Tilanne on kaikessa karmeudessaan myös Jorosen ja Skrabbin kannalta harmillinen. Tammikuun siirtoikkunassa Bresciaan siirtynyt Skrabb on saanut hiljalleen vastuuta kasvavassa määrin. Hän on päässyt vaihdosta yhteensä neljästi kentälle, joista kahdessa viime ottelussa vyölle tuli kunnolliset vaihtominuutit. Hän ahkeroi sekä Napolia että Sassuoloa vastaan 25 minuuttia. Peliaika on 25-vuotiaalle hyökkäyspään pelaajalle tärkeää, jotta hän on hyvissä asemissa silloin, kun Suomen päävalmentaja Markku Kanerva valitsee EM-kisamiehistöään.
Joronen on ollut koko kauden Brescian ykköskassari. Hän on pelannut 26 sarjaottelusta 22. Seuran asema on tällä hetkellä sarjataulukossa tukala. Joukkue on jumbosijalla. Matkaa sarjapaikan suhteen kuiville on yhdeksän pistettä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Onni Valakari sai hienon kokemuksen, vaikka peliaikaa ei tullut
- Suomalaisen jalkapallon Hall of Fame sai uuden jäsenen
- Osta Huuhkajat-fanituotteet netistä – top 5 -verkkokaupat todellisille futisfaneille
- Huuhkajilla hurjat panokset Walesissa – ”Tiedossa on iso ottelu”
- Leverkusenille tuplapettymys – voitto lipui käsistä, Hradecky loukkaantui
- Nyt on kova! Huuhkajien ikämiesjoukkueessa nostalgian magiikkaa – nimi saa hymyn huulille
- Mikael Soisalo siirtyy Unkariin
- Huuhkajien syksyn pelit Helsingissä
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia