Kauko: ”Kaikki panokset nyt loppukauteen”
Kuva: Juha Tamminen
Tanskan Superliga jatkui torstaina rästiottelulla ja viikonloppuna pelataan täysi ottelukierros. Valtaosalla joukkueista on pelaamatta kaksi runkosarjaottelua. Sen jälkeen liiga jakautuu ylä- ja alaloppusarjaan.
Esbjerg on sarjataulukossa tällä hetkellä toiseksi viimeisenä. EfB:n Joni Kauko ei katso vielä tätä kautta pitemmälle.
– Totta kai kaikki panokset lyödään nyt loppukauteen. Yritetään säilyä alaloppusarjan kautta suoraan tai karsinnan avulla. Se on ainoa tavoite mihin nyt tähdätään ja sitten katsotaan tilanne sen jälkeen, Kauko sanoo Palloliiton verkkosivuilla.
A-maajoukkueen kapteenin Tim Sparvin edustama FC Midtjylland johtaa Superliigaa peräti 12 pisteen erolla ennen toisena olevaa FC Kööpenhaminaa. Kauko uskoo johdon pitävän loppuun asti.
– Kyllä pitäisi aika ihme käydä, jos Midtjylland ei voita mestaruutta. Heillä on todella paljon yksilötaitoa ja hankkivat pisteitä tasaiseen tahtiin. Se on erottanut heidät Kööpenhaminasta tällä kaudella.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Markku Kanerva jatkosopimukseen Palloliiton kanssa – ”Riven johdolla suomalainen jalkapallo nosteessa”
- Jukka Raitala jatkaa urakointia – Montrealille kuitenkin tappio
- Aapo Halme vaihdosta kentälle Barnsleyn voitossa
- Huuhkajien EM-vastustajat tasapeleihin
- ”Olen luottavainen” – Niki Mäenpäällä edessä Serie A -debyytti?
- Carljohan Erikssonilla komea debyytti – ”Tosi hyvät fiilikset”
- Ivanovin ja Mäenpään Warta sinetöi sarjapaikkansa Puolassa
- Huuhkaja-legenda pääsi FIFA:n huippupestiin
- EM-kisojen siirtyminen vuodella eteenpäin on nyt virallista – Palloliiton pääsihteeri Marco Casagrande: ”Muuta vaihtoehtoa ei nyt ole”