Jukka Raitala palaa Suomeen – sopimus HJK:n kanssa
HJK tiedottaa verkkosivuillaan, että kokenut laitapuolustaja Jukka Raitala palaa ulkomailta HJK:hon kahden vuoden sopimuksella.
33-vuotias Raitala siirtyy Klubiin Yhdysvalloista, jossa hän edusti viimeksi MLS-seura Minnesota Unitedia. Kaiken kaikkiaan Raitala on viettänyt ulkomailla viimeiset 12 vuotta.
HJK:ta jo junioreissa edustanut Raitala pelasi Suomessa viimeksi kaudella 2009 Klubin paidassa, josta hän siirtyi saksalaiseen TSG Hoffenheimin organisaatioon. Raitala pelasi Saksassa yhteensä kaksi kautta, Hoffenheimissa sekä Paderbornissa.
Ennen Yhdysvaltoihin siirtymistä vuonna 2017, Raitala pelasi myös Espanjassa, Hollannissa, Tanskassa sekä Norjassa. Mies itse kokee paluun Suomeen olevan tässä vaiheessa paras vaihtoehto.
– Olen äärettömän iloinen sopimuksesta. Tuntuu hyvältä palata Helsinkiin tuttuun seuraan ja ympäristöön. Urheilullisesti nälkä on kova, haluan jatkaa seuran kehittämistä ja tuoda oman kokemukseni sekä arvoni seuraan, Raitala tunnelmoi HJK:n sivujen mukaan.
– HJK:ssa on jatkuvasti nuoria ja lahjakkaita pelaajia, joiden kanssa pääsee tekemään töitä päivittäin ja puskemaan heitä eteenpäin. Silloin, kun olin itse nuorena täällä, niin täällä oli paljon kokeneita konnia, jotka jaksoivat hengittää niskaan. Olen tosi kiitollinen siitä, hän kertoo.
HJK:n urheilujohtaja Miika Takkula korostaa Raitalan tuomaa kokemusta joukkueeseen.
– Hienoa saada kokenut A-maajoukkueen paluumuuttaja vahvistamaan meidän puolustusta. Jugi pystyy pelaamaan puolustuslinjassa usealla eri paikalla ja hänen peruspelaaminen pelin eri vaiheissa on korkeaa tasoa, Takkula kommentoi.
Lähde: HJK:n verkkosivut
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajilla kaksi kovaa harjoitusottelua maaliskuussa – lipunmyynti käynnissä
- Palloliitto tiedotti: Huuhkajat kohtaa Puolan sekä Ranskan suljettujen ovien takana
- Tim Sparv kommentoi MTV Urheilulle EM-kisojen siirtymistä: ”Hyvä ratkaisu”
- Noah Pallas yllättyi Huuhkaja-kutsusta – ”Enemmän unelmaa kuin konkreettista tavoitetta”
- Leo Väisäsen loukkaantumisesta lisätietoa
- Marcus Forss osui Middlesbroughin voitossa
- Nikolai Alho vaihtaa seuraa Kreikassa
- Huuhkaja-valmentaja Antti Niemi siirtyy Kreikkaan
- Teemu Pukki pohtii Norwichin tilannetta uudessa podcastissa: ”Homma voidaan kääntää”