Huuhkajien edustaminen oli Tim Sparville kunnia-asia – ”Olin siitä aina ylpeä”
Viime kauteen uransa lopettanut Tim Sparv kantoi kunnialla Huuhkajien kapteeninnauhaa usean vuoden ajan. Sparv katsoo uraansa taaksepäin hyvillä mielin.
Piskuisen Norvalla FF:n kasvatti rakensi itselleen komean uran. Hän matkasi jo 16-vuotiaana Southamptonin akatemiaan, jonka jälkeen pelasi ulkomailla ruotsalaisessa Halmstadissa, hollantilaisessa Groningenissa, saksalaisessa Greuther Fürthissä, tanskalaisessa Midtjyllandissa ja kreikkalaisessa Larissassa.
FC Midtjyllandissa Sparv pääsi juhlimaan kolmea Tanskan mestaruutta ja pääsi pelaamaan Mestarien liigan lohkovaiheeseen. Suurimmat saavutuksensa Sparv kuitenkin saavutti sinivalkoinen paita yllään.
Sparv on johdattanut Suomen kahdesti arvokisoihin. Hän oli Pikkuhuuhkajien kapteeni vuoden 2009 EM-kilpailuissa ja myös Huuhkajien kapteenina historiallisissa EM-kisoissa viime aikoina. Hän voi syystäkin katsoa uraansa taaksepäin ylpeydellä.
– Minulle jäi kokonaisuudessaan hyvä maku urastani. Olen ylpeä siitä mitä olen saanut kokea etenkin maajoukkueen kanssa ja mitä olen saavuttanut. Lopputurnauspaikka oli tietenkin sellainen uran kohokohta. Iso osa identiteettiäni oli edustaa maajoukkuetta ja Suomea, ja olin siitä aina ylpeä, Sparv toteaa Palloliiton haastattelussa.
– Seurajoukkuetasolla minulla oli tietenkin uran alkuvaiheilla isompia unelmia kuin mihin lopulta päädyin. Tein kuitenkin kaikkeni sen eteen, että olisin päässyt pelaamaan isompiin sarjoihin. Tällä kertaa se ei vain riittänyt. En ole siitä katkera, etten päässyt pidemmälle, vaan tyytyväinen että sain kokea eri maita sekä eri kulttuureja ja oppia niistä ja saanut paljon informaatiota. Olin 18 vuotta ulkomailla ja mielestäni se on aika kova suoritus, Sparv jatkaa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koskelle taas vastuuta, Lucas Bergströmille pettymys
- Lukas Hradecky pettyi joukkueensa kauteen
- Viljami Sinisalosta tuplamestari
- Legendaarisen maalin tehnyt Jasse Tuominen iski Turun derbyssä
- Huuhkajien Valko-Venäjä-ottelu sittenkin Suomessa
- Leo Walta: ”Tosi hyvä joukkuehenki”
- Saloranta valitsi Helmarit
- Uusi erikoistilannevalmentaja Unkarista
- Jacob Friis valitsi joukkueensa
- Jacob Friis julkaisee Huuhkajat
- Jacob Friis julkaisee Huuhkajat
- Ville Koski hurmasi jälleen
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen kausi päättyi pettymykseen
- Jesse Joronen ja Joel Pohjanpalo miltei mahdottoman edessä
- Huuhkajien Valko-Venäjä-ottelu sittenkin Suomessa
- Jacob Friis valitsi joukkueensa
- Juho Lähteenmäellä hyvä kausi
- Leo Walta: ”Tosi hyvä joukkuehenki”
- Viljami Sinisalosta tuplamestari
- Ville Koskea suitsutettiin Espanjassa