MTV: Teemu Pukki lähtökuopissa
MTV Urheilu kertoo verkkosivuillaan, että Teemu Pukki ei halua jatkaa Norwichissa. Tällä hetkellä hän on kuitenkin edelleen Norwichin pelaaja.
Pukilla oli sopimuksessaan seuran optio tulevasta kaudesta ja luonnollisesti Norwich halusi pitää kultakimpaleestaan kiinni myös Englannin Mestaruussarjassa. Pukin henkilökohtaiset ambitiot ovat kuitenkin korkeammalla kuin tahkota jälleen vuosi Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, sillä hän on jo kahtena Valioliigassa pelaamanaan vuonna osoittanut pärjäävänsä huipputasolla.
Pukin agentti Teemu Turunen kertoo MTV Urheilulle, että töitä on tekeillä sen eteen, että Pukki jatkaisi uraansa jossain muualla kuin Norwichissa, jossa hän on jo kohonnut seuralegendan asemaan.
– Koko ajan käydään neuvotteluja. Se on sitten eri asia, johtaako se mihinkään. Teme on kuitenkin sellainen pelaaja, niin kuin jokaisen pelaajan tulisi olla, että niin kauan kuin on sopimus, oma homma hoidetaan kunnialla, Turunen kertoo MTV Urheilun nettisivuilla.
Käyttämällä Pukin sopimusoption Norwich varmisti sen, että se saa Huuhkajien kaikkien aikojen parhaasta maalintekijästä siirtokorvauksen. Siirtosumma lopulta määrittää sen, löytyykö sopivaa seuravaihtoehtoa.
– Ongelma on se, että Teemu on Norwichille liian arvokas pelaaja, ja se, että hän on 32-vuotias. Tämä yhtälö on vaikeasti ratkaistavissa. Pelaaja on nykyiselle seuralle liian arvokas, ja vaihtoehtoiselle seuralle Valioliigasta pelaaja on ikäänsä nähden liian kallis, Turunen pyörittelee.
Lähde: MTV Urheilu
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Markku Kanerva jatkosopimukseen Palloliiton kanssa – ”Riven johdolla suomalainen jalkapallo nosteessa”
- EM-kisojen siirtyminen vuodella eteenpäin on nyt virallista – Palloliiton pääsihteeri Marco Casagrande: ”Muuta vaihtoehtoa ei nyt ole”
- Lassi Lappalainen latasi tärkeän maalin – MLS:ssä tiukka taistelu pudotuspelipaikoista
- Lipunmyyntiä Huuhkajien EM-kenraaliin ei avata lainkaan
- Entinen Valioliiga-pelaaja paljasti: Leeds haluaa Teemu Pukin
- FIFA: Seurat eivät ole velvollisia päästämään pelaajiaan maalis-huhtikuun maaotteluihin – Huuhkajien ottelut lähellä peruuntua?
- Gunnar Yliharju ylistää uudessa podcastissa Tim Sparvin johtamistyyliä – kertoi upean esimerkin vuosien takaa
- Huoltajalegenda Gunnar Yliharju muisteli uudessa podcastissa päivää, jolloin Suomi eteni EM-kisoihin: ”Yhtäkkiä edessäni oli valkopaitainen kaveri”
- Mika Kottila paljasti, kuinka Pasi Rautiainen vaiensi hänet Liechtenstein -ottelun jälkeen – ”Miguli, mitä sä alat puhua rahasta”