Tiistain tulokset suotuisia Huuhkajille – Huuhkajat kakkoskoriin
Huuhkajat nousi EM-arvontojen kakkoskoriin sijoituttuaan omassa Nations Leaguen lohkossaan toiseksi.
Huuhkajat voitti omassa päätösottelussaan Montenegron 2-0 varmistaen näin lohkon kakkospaikan. Suomi sai vielä tiistaina jännittää muiden pelien tuloksia kunnes lopulliset lohkokakkosten rankingit saatiin ratkaistua.
Ruotsi putosi C-liigaan pelattuaan 1-1-tasapelin kotonaan Sloveniaa vastaan.
Muissa Suomen kannalta merkityksellisissä otteluissa Ukraina pelasi Suomen kanssa tasan ja Norja hävisi Serbialle. Näin Suomi oli vertailussa paras lohkokakkonen, joka avaa hyvät mahdollisuudet päästä EM-jatkokarsintaan, mikäli joku lohkovoittajista selvittää tiensä suoraan karsinnoista EM-kisoihin.
Suomen pääsy kakkoskoriin on merkittävä, sillä samalla se välttää varmuudella kovia maita, kun EM-karsintojen lohkot arvotaan. Kakkoskorissa ovat muun muassa Englanti ja Ranska sekä viime vuosina tutuksi tullut Bosnia-Hertsegovina.
EM-karsintojen arvontakorit:
Kori 1: Hollanti, Kroatia, Portugali, Italia, Espanja, Unkari, Belgia, Tanska, Puola, Sveitsi
Kori 2: Englanti, Ranska, Itävalta, Bosnia-Hertsegovina, Israel, Wales, Tshekki, Serbia, Skotlanti, Suomi
Kori 3: Albania, Armenia, Islanti, Montenegro, Irlanti, Romania, Slovenia, Ruotsi, Norja, Ukraina
Kori 4: Azerbaidžan, Bulgaria, Färsaaret, Georgia, Kreikka, Kazakstan, Luxemburg, Turkki, Kosovo, Pohjois-Makedonia
Kori 5: Valko-Venäjä, Kypros, Viro, Gibraltar, Latvia, Liettua, Malta, Moldova, Pohjois-Irlanti, Slovakia
Kori 6: Andorra, Liechtenstein, San Marino
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Viljami Sinisalo iskuetäisyyden päässä mestaruudesta
- Miro Tenho osui derbyottelussa
- Pikkuhuuhkajille vahvat vastustajat
- Joel Pohjanpalon maalikuninkuus varmistui
- Interin Jussi Niska tähtää ulkomaille ja Huuhkajiin
- Vanha herra jaksaa – Stuart Baxter jälleen uuteen pestiin
- ”Tilli” Kautonen on poissa
- Huuhkaja-legendalle uusi haaste – Joonas Kolkka palasi valmennushommiin
- Naamo menetetty mies
- Viljami Sinisalon asemat paranivat
- Naamo menetetty mies
- Viljami Sinisalon asemat paranivat
- Ilmari Niskaselle tuli lähtö
- ”Tilli” Kautonen on poissa
- Joel Pohjanpalon maalikuninkuus varmistui
- Dario Naamon tulevaisuus puhuttaa
- Pikkuhuuhkajille vahvat vastustajat
- Leo Walta teki avausmaalinsa
- Urho Nissilä tähtää yhä Huuhkajiin
- Nikolai Alho kiitti vastuusta