Markku Kanerva hehkutti Huuhkajien esitystä – ”Saatiin itseluottamusta takaisin”
Huuhkajat palasi voittojen tielle kaatamalla Olympiastadionilla Pohjois-Irlannin 4-0. Päävalmentaja Markku Kanerva oli syystäkin tyytyväinen voittoon.
Pettymyksellisen lokakuun maajoukkueikkunan jälkeen Huuhkajat palasi vahvasti kaatamalla vakuuttavan esityksen jälkeen Pohjois-Irlannin.
– Pelasimme hyvän pelin, etenkin tulos 4-0 ja oma pää puhtaana. Ennen peliä puhuimme, että meidän pitää nyt tulla takaisin tappioiden jälkeen ja joukkue vastasi tähän erittäin hyvin, Kanerva kehui Palloliiton verkkosivuilla.
Voitolla Huuhkajat palautti uskoa, sillä maaliskuussa edessä siintävät EM-jatkokarsinnat.
– Tämä palveli hyvin ennen kaikkea sen osalta, että saatiin itseluottamusta takaisin. Ja toivottavasti tämä jatkuu sitten maanantaina San Marinoa vastaan. Ja toki meille on maalinteko ollut pieni ongelma ja nyt saatiin hanat auki.
Lähde: Palloliiton verkkosivut
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat