Noah Pallas siirtyy HJK:n riveihin
Huuhkajien laitapuolustaja Noah Pallas siirtyy HJK:n riveihin. Pallas on tehnyt seuran kanssa kolmen vuoden sopimuksen.
Päättyneellä kaudella Pallas oli AC Oulun todellinen luottomies: Hän kellotti koko Veikkausliigassa kolmanneksi eniten peliminuutteja ja oli yhtä korttitilin täyttymisestä tullutta pelikieltoa lukuun ottamatta avauksessa kaikissa Oulun liigaottelussa.
– Tämä on itselleni tärkeä steppi eteenpäin. Olen nyt pelannut Oulussa liigaa kaksi vuotta, ja sarjasta riippumatta haluan aina pelata parhaassa joukkueessa. Haluan pelata, kehittyä ja päästä parempaan ympäristöön. Tiedän, ja kaikki muutkin varmasti tietävät, että Suomesta ei Klubia parempaa ympäristöä löydy. Tosi siistiä päästä tänne mukaan, Pallas toteaa HJK:n sivuilla.
Pallas aloitti pelaamisen Hongassa ja vaihtoi 9-vuotiaana Käpylän Palloon, jonka paidassa hän myös debytoi miesten peleissä Kakkosessa vuonna 2019. Sen jälkeen kaksi vuotta vierähti FC Honka Akatemiassa ja kaksi seuraavaa siis Oulussa.
– Kaksi vuotta Oulussa oli tosi tärkeää aikaa niin jalkapalloilijana kuin ihmisenäkin: Sain muuttaa omilleni ja mennä epämukavuusalueelle: Tutustumaan uusiin ihmisiin ja uuteen kaupunkiin sekä keskittymään olennaiseen, jalkapalloon.
Kuluneen vuoden aikana Pallas nousi myös A-maajoukkueen rotaatioon keräten hajaminuutteja Huuhkaja-paidassa myös EM-karsinnoissa.
Lähde: HJK:n verkkosivut
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Huuhkajille hyviä uutisia Zenicasta – Bosnia ja Hertsegovina jäi tasapeliin
- Huuhkajien uusi pelipaita julkaistu
- Santeri Haarala siirtyy lainalle
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Huuhkajat kohtaa kesäkuussa Ruotsin ja Viron – kotiottelun alkamisaika varmistunut
- Huuhkajilla kaksi kovaa harjoitusottelua maaliskuussa – lipunmyynti käynnissä
- Markku Kanerva jatkosopimukseen Palloliiton kanssa – ”Riven johdolla suomalainen jalkapallo nosteessa”