Uudistunut Huuhkajat aloittaa Nations Leaguen ottelut Kreikkaa vastaan
Nations League pyörähtää käyntiin Suomen osalta lauantaina Kreikan vieraana. Huuhkajat lähtee otteluun monin tavoin uudistuneena.
Kesän harjoitusotteluiden jälkeen Palloliitto tiedotti, että Markku Kanerva jatkaa Huuhkajien päävalmentajana myös tulevien Nations Leaguen ja MM-karsintojen yli. Muu valmennusjohto meni kuitenkin uusiksi, kun Jani Honkavaara, Teemu Tainio ja Tim Sparv liittyivät Huuhkajien valmennusryhmään. Myös pelaajistossa on tapahtunut pienoisia muutoksia, kun aina Adam Ståhl, Topi Keskinen ja Santeri Haarala ovat nousseet uusina pelaajina mukaan.
Kanerva on ollut tyytyväinen uudistetun ryhmän alkuun.
– Olemme päässeet harjoittelemaan enemmän kuin tavallisesti, koska pelaamme vasta lauantaina. Valmistautuminen onkin sujunut hyvin. On hienoa päästä aloittamaan Nations League otteluilla kovia vastustajia vastaan, Kanerva kommentoi perjantaina kansainvälisessä lehdistötilaisuudessa Palloliiton verkkosivujen mukaan.
Kreikka jäi EM-kisoista rannalle ja putosi EM-jatkokarsinnoissa Georgialle. Kreikka lähteekin Nations Leagueen uuden valmennuksen johdolla, joka on tehnyt vastustajan tarkkailusta entistä haasteellisempaa.
– Olemme aika paljon katsoneet, mitä hän on pyrkinyt aikaisemmissa seurajoukkueessaan tekemään. Kreikka on pelannut aiemmin paljon 433-muodostelmalla, ja myös Jovanovic on suosinut sitä käytännössä koko seurajoukkueuransa ajan, Huuhkajien videoanalyytikko Henri Lehto kommentoi.
– Kreikka pyrkii varmasti pallonhallintaan. He ovat vaarallisia murtautumaan laitakaistojen kautta. He pyrkivät luomaan alueellisia ylivoimia laitakaistalle ja keskittämään paljon. Niissä asioissa meidän pitää olla puolustussuuntaan tarkkana, Lehto jatkaa.
Tänä vuonna Nations League on uudistunut siten, että mukaan ovat tulleet liigojen väliset nousukarsinnat. Lohkossa toiseksi sijoittunut joukkue karsii noususta A-liigaan ja kolmanneksi jäänyt sen sijaan karsii pysyäkseen B-liigassa. Lohkovoittaja nousee suoraan ja viimeiseksi jäänyt putoaa suoraan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Viljami Sinisalosta tuplamestari
- Legendaarisen maalin tehnyt Jasse Tuominen iski Turun derbyssä
- Huuhkajien Valko-Venäjä-ottelu sittenkin Suomessa
- Leo Walta: ”Tosi hyvä joukkuehenki”
- Saloranta valitsi Helmarit
- Uusi erikoistilannevalmentaja Unkarista
- Jacob Friis valitsi joukkueensa
- Jacob Friis julkaisee Huuhkajat
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen kausi päättyi pettymykseen
- Jesse Joronen ja Joel Pohjanpalo miltei mahdottoman edessä
- Jacob Friis julkaisee Huuhkajat
- Ville Koski hurmasi jälleen
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen kausi päättyi pettymykseen
- Jesse Joronen ja Joel Pohjanpalo miltei mahdottoman edessä
- Huuhkajien Valko-Venäjä-ottelu sittenkin Suomessa
- Ville Koskea suitsutettiin Espanjassa
- Jacob Friis valitsi joukkueensa
- Juho Lähteenmäellä hyvä kausi
- Leo Walta: ”Tosi hyvä joukkuehenki”
- Palermon nousuhaaveille iso kolaus