Celticin suomalaismaalivahti Viljami Sinisalo kuului viikonlopun suomalaisvoittajiin. Celtic kukisti Falkirkin 3-1 ja laittoi samalla painetta muille sunnuntain otteluihin. Sinisalon ja kumppanien toiveet toteutuivat: Oliver Antmanin edustama Rangers koki yllätystappion kotonaan Motherwellille ja Celtic livahti perinteisen vihollisensa ohi sarjataulukossa. Antman oli koko ottelun Rangersin penkillä.

Oli myös lähellä, että Celtic olisi noussut Skotlannin Valioliigan kärkeen. Sarjaa pitkään johtanut Hearts oli pitkään vaikeuksissa paikalliskilpailija Hibsin kanssa, mutta aivan lopussa Hearts tuli ohi.

Hearts johtaa yhä sarjaa, mutta Celtic vaanii kolmen pisteen päässä. Rangers on pisteen päässä Celticistä. Skotlannin Valioliigasta on vielä pelaamatta neljä kierrosta.

LUE MYÖS: