Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen kausi päättyi pettymykseen
Kovin satsauksin kauteen lähtenyt Palermo ei pelaa ensi kaudella Italian pääsarja Serie A:ssa. Tämä varmistui myöhään keskiviikkona, kun Catanzaro pudotti Palermon nousukarsintojen välierissä jatkosta.
Kaksiosaisena pelatun välierän ensimmäisessä ottelussa Catanzaro voitti Palermon kotonaan 3-0 ja sai sitä kautta loistavan lähtökohdan toiseen otteluun. Serie B:n maalikuninkuuden voittanut Joel Pohjanpalo teki jo kolmannella minuutilla toisessa ottelussa Palermolle johtomaalin ja tämä tietysti nosti toiveita ihmekiristä. Toista maalia saatiin odottaa kuitenkin ottelun loppuhetkille, kun Hongastakin tuttu Rui Modesto vei Palermon 2-0 johtoon. Kolmas maali olisi tuonut Palermolle finaalipaikan, sillä nousukarsinnoissa tasatuloksessa paremmin sarjassa sijoittunut joukkue olisi jatkanut. Kolmatta maalia ei kuitenkaan tullut ja Palermon kausi päättyi tähän.
Pohjanpalo ja Jesse Joronen jättivät tälle kaudelle hyvästit tutusti. Joronen piti nollan ja Pohjanpalo teki maalin. Tällä kertaa se ei kuitenkaan riittänyt.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat