Palermo aloittaa nousukarsintansa vierasottelulla Catanzaroa vastaan sunnuntaina. Joukkue huilasi nousukarsinnan ensimmäisen kierroksen hyvän sijoituksensa kautta, mutta nyt alkaa tavoitteen, sarjanousun, todellinen saalistus.

Italian nousukarsinta on pitkä. Jos Palermo menee jatkoon kaksiosaisen ottelun yhteismaaleilla Catanzaroa vastaan, tulee finaaliin vastaan joko Juve Stabia tai Monza. Finaali pelataan myös kaksiosaisena.

Jesse Jorosella ja Joel Pohjanpalolla on kokemusta näistä peleistä, sillä joukkue oli Venezian tähtikaksikko pari vuotta sitten, kun Venezia kulki saman taipaleen pääsarjaan asti.

Odotukset Pohjanpaloa kohtaan ovat luonnollisesti suuret, sillä hän voitti Serie B:n maalikuninkuuden peräti seitsemän maalin erolla tilastokakkoseen.

– Haluan tehdä maalin joka pelissä. Tietenkin Palermon kaltainen joukkue luo paikkoja, ja sellaisessa ympäristössä muodostuukin tietynlaiseksi tavoitteeksi olla sarjan paras maalintekijä, Pohjanpalo kertoi Iltalehdelle.

Samassa haastattelussa hän sanoi, ettei maaleilla ole väliä elleivät ne auta joukkueen tavoitetta.

– Muuten sillä ei ole väliä ja se olisi vain itsekästä, ja se ei tietenkään ole syy, miksi pelaan jalkapalloa. Joukkue tulee aina ensin.

LUE MYÖS: