FIFA: Seurat eivät ole velvollisia päästämään pelaajiaan maalis-huhtikuun maaotteluihin – Huuhkajien ottelut lähellä peruuntua?
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien maaottelut maaliskuun lopulla Puolaa ja Ranskaa vastaan ovat todennäköisesti lähellä peruuntumista. Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA on antanut perjantaina suosituksen, että maalis- ja huhtikuun maaottelut siirrettäisiin myöhempään ajankohtaan.
Syynä tähän on luonnollisesti koronavirustartuntojen hillitseminen. FIFA myös päätti, että seurat eivät ole tällä erää velvollisia luovuttamaan pelaajia maajoukkueiden käyttöön maalis-huhtikuun maaotteluihin.
Eurooppalaisjalkapallon suursarjat ovat tauolla ainakin huhtikuun alkupäiville asti. Seurat tuskin ovat kovin halukkaita riskeeraamaan pelaajiensa terveyttä. Isojen maiden maaotteluita on peruutettu jo lukuisia. Esimerkiksi Saksa ja Italia tiedottivat, että heidän ottelunsa ei toteudu maaliskuun viimeisenä päivänä.
Our international friendly in Nuremberg on 31st March has been called off. The city of Nuremberg prohibited events with more than 100 people, which #GERITA would exceed with players, staff and media representatives.
#DieMannschaft
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Lipunmyyntiä Huuhkajien EM-kenraaliin ei avata lainkaan
- Huuhkajien uusi pelipaita julkaistu
- Huuhkajien hyökkääjä nosti esiin huomionarvoisen seikan – ”En muista milloin viimeksi…”
- Huuhkajien kakkospaikka 45 minuutin päässä – Tanska johtaa Venäjää
- Mestarien liigan lohkoarvonta suoritettu – Hradecky ja Kamara kovia joukkueita vastaan
- Huuhkajien EM-karsintojen aikataulu tehty
- Huuhkajille kova EM-karsintalohko
- Markku Kanervalla kaksijakoiset tunnelmat EM-karsintalohkosta – ”Mielenkiintoisia joukkueita”
- Benjamin Källman iski maalin Puolassa
