FIFA: Seurat eivät ole velvollisia päästämään pelaajiaan maalis-huhtikuun maaotteluihin – Huuhkajien ottelut lähellä peruuntua?

Huuhkajien maaottelut maaliskuun lopulla Puolaa ja Ranskaa vastaan ovat todennäköisesti lähellä peruuntumista. Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA on antanut perjantaina suosituksen, että maalis- ja huhtikuun maaottelut siirrettäisiin myöhempään ajankohtaan.
Syynä tähän on luonnollisesti koronavirustartuntojen hillitseminen. FIFA myös päätti, että seurat eivät ole tällä erää velvollisia luovuttamaan pelaajia maajoukkueiden käyttöön maalis-huhtikuun maaotteluihin.
Eurooppalaisjalkapallon suursarjat ovat tauolla ainakin huhtikuun alkupäiville asti. Seurat tuskin ovat kovin halukkaita riskeeraamaan pelaajiensa terveyttä. Isojen maiden maaotteluita on peruutettu jo lukuisia. Esimerkiksi Saksa ja Italia tiedottivat, että heidän ottelunsa ei toteudu maaliskuun viimeisenä päivänä.
Jos tweetti ei näy voit katsoa sen täältä
Luetuimmat
- Ilmari Niskanen vahvassa roolissa – Dundee United neljännelle sijalle
- Nikolai Alhon Volos komeaan voittoon – säilymisestä ei enää huolta
- Leo Väisänen kirjaa isoja minuutteja viikosta toiseen
- Kauden 11. maali – Teemu Pukin osuma toi Norwichille pisteen
- Niki Mäenpään huippupelikään ei riittänyt Venezialle
- Juhani Ojala ja Motherwell eurokentille ensi kaudelle
- Leo Väisänen, Rasmus Schüller, 0-0 ja palohälytys