Fredrik Jensenin edustama Augsburg löysi nopeasti uuden päävalmentajan

Huuhkaja-hyökkääjä Fredrik Jensenin edustama FC Augsburg on nimittänyt uuden päävalmentajan. Maanantaina kenkää saaneen Martin Schmidtin seuraaja on Heiko Herrlich. Seura tiedotti 48-vuotiaan saksalaisen sopimuksesta tiistaina.
Hänen sopimuksensa ulottuu kesään 2022. Herrlich on tunnettu nimi kotimaassaan. Hän on valmentanut aiemmin urallaan Bayer Leverkusenia, Jahn Regensburgia, Unterhachingia, VfL Bochumia sekä nuorten ikäluokkia Bayern Münchenissä, Borussia Dortmundissa ja Saksan poikien maajoukkueissa.
Augsburg on Bundesliigassa sijalla 14. Viime aikoina pistetili on lihonut varsin heikosti, sillä viimeisessä yhdeksässä ottelussa tuloksena on ollut vain neljä sarjapistettä. Jensen on iskenyt kymmenessä pelaamassaan Bundesliigan ottelussa yhden maalin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Tasapeli ei riittänyt Pikkuhuuhkajille jatkopaikkaan
- Pikkuhuuhkajilla pakkovoiton paikka
- Pikkuhuuhkajat taipui Ukrainalle
- Pikkuhuuhkajat hakee voittoa Ukrainasta
- Matti Peltola Pikkuhuuhkajien matkaan
- Pikkuhuuhkajien yllätys mureni lisäajalla – avauksesta tasapeli
- Pikkuhuuhkajat avaa EM-kisat Hollantia vastaan
- Huuhkajat kaatoi Puolan – katsomossa ikävä sairauskohtaus
- Huuhkajilla pakkovoiton paikka Puolaa vastaan
- Jacob Friis manaili lepsua puolustamista – ”Ei voi antaa liikaa lahjoja”