Huuhkajien Nations League -lohko sekä otteluohjelma selvillä – Markku Kanerva: ”Mielenkiintoinen lohko”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen jalkapallomaajoukkue aloittaa ensi syksynä uuden Nations League -taipaleensa B-divisioonassa, johon Huuhkajat nousi viime kauden päätteeksi. Suomi pelaa samassa lohkossa Walesin, Irlannin sekä Bulgarian kanssa.
Nations League käynnistyy kesän EM-kisojen jälkeen syyskuussa. Avausottelussa Suomi kohtaa kotikentällään Walesin torstaina 3.9. Viimeinen Nations Leaguen ottelu pelataan maanantaina 16. marraskuuta, kun Suomi matkustaa Walesin vieraaksi Cardiffiin.
Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva otti Suomen lohkon hyvin vastaan.
– Ihan mielenkiintoinen lohko kaiken kaikkiaan. Vaikea tuossa oli etukäteen mitään toivelohkoakaan hakea.
– Bulgaria, Irlanti, Wales… Jos lähtee fanien kannalta liikkeelle, he ovat olleet meille loistavana tukena aiemminkin tässä. Jos ajatellaan Dublinia, Cardiffia ja Sofiaa, niin ne ovat mielenkiintoisia vierasreissuja meidän faneille. Toivottavasti (fanit) tulevat tukemaan meitä jatkossakin, Kanerva kommentoi
Suomeen saadaan luultavasti myös todellinen tähtipelaaja, sillä Real Madridin Gareth Bale kuuluu Walesin miehistöön. Muitakin kovan luokan nimiä on luvassa.
– He, jotka Valioliigaa seuraavat aktiivisesti, niin varmaan löytävät paljon tuttuja pelaajia Irlannin ja Walesin joukkueista. Ihan tyytyväisenä otin vastaan arvontatuloksen.
Voit katsoa Huuhkajien otteluohjelman kauden 2020-21 Nations Leaguessa kokonaisuudessaan Otteluohjelma-sivultamme.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Aapo Halme vaihdosta kentälle Barnsleyn voitossa
- Markku Kanerva jatkosopimukseen Palloliiton kanssa – ”Riven johdolla suomalainen jalkapallo nosteessa”
- Jukka Raitala jatkaa urakointia – Montrealille kuitenkin tappio
- Huuhkajien EM-vastustajat tasapeleihin
- Aapo Halme seurasi vaihdosta kauden avausta tasapelillä
- ”Olen luottavainen” – Niki Mäenpäällä edessä Serie A -debyytti?
- Carljohan Erikssonilla komea debyytti – ”Tosi hyvät fiilikset”
- Ivanovin ja Mäenpään Warta sinetöi sarjapaikkansa Puolassa
- Huuhkaja-legenda pääsi FIFA:n huippupestiin