Niki Mäenpää innolla mukaan Huuhkajiin: ”Nythän siitä tuli sitten vain tauko”

Huuhkajien kokoonpanoon palaava Niki Mäenpää kertoo Palloliiton haastattelussa, ettei hän ole koskaan lopettanut maajoukkueuraansa. Tauko muodostui kuitenkin useamman vuoden mittaiseksi – tosin jo maaliskuussa tauko olisi päättynyt, mutta korona puuttui peliin.
– Sovin aikoinaan Markku Kanervan ja Antti Niemen kanssa, että vetäydyn maajoukkueesta johtuen eri syistä. Valmennus hyväksyi syyni, mutta samalla sovittiin, ettei ovi ole lopullisesti suljettu, Niki Mäenpää kertoo Palloliiton sivuilla.
– Sovimme, että minuun voi aina ottaa yhteyttä, jos tilanne sitä vaatii. En siis koskaan varsinaisesti lopettanut maajoukkueuraani – ja nythän siitä tuli sitten vain tauko.
Markku Kanerva tosiaan valaisi Huuhkajien tiedotustilaisuudessa, että Mäenpää olisi ollut mukana joukkueessa jo maaliskuussa, kun Anssi Jaakkola toipui olkapääleikkauksesta.
Luetuimmat
- Ilmari Niskanen vahvassa roolissa – Dundee United neljännelle sijalle
- Nikolai Alhon Volos komeaan voittoon – säilymisestä ei enää huolta
- Leo Väisänen kirjaa isoja minuutteja viikosta toiseen
- Kauden 11. maali – Teemu Pukin osuma toi Norwichille pisteen
- Niki Mäenpään huippupelikään ei riittänyt Venezialle
- Juhani Ojala ja Motherwell eurokentille ensi kaudelle
- Leo Väisänen, Rasmus Schüller, 0-0 ja palohälytys