Niki Mäenpään Venezia pudotti Sauli Väisäsen Chievon tiukassa ottelussa
Italian Serie B:n nousukarsinnat alkoivat torstaina ja samalla nähtiin myös suomalaiskohtaaminen Niki Mäenpään ja Sauli Väisäsen välillä.
Mäenpää palasi jälleen Venezian maalinsuulle ja Väisänen puolestaan nousi pitkästä aikaa Chievo Veronan avaukseen. Joukkueet kohtasivat nousukarsinnan ensimmäisellä kierroksella, jossa ottelut pelataan yksiosaisina.
Runkosarjassa paremmin sijoittuneen Venezian kotikentällä pelattu ottelu oli varsinaisen peliajan jälkeen numeroissa 1-1. Chievo meni jatko-ottelussa johtoon, mutta Venezia käänsi kamppailun lopulta voitokseen maalein 3-2.
Chievon kausi päättyi näin ollen tähän ja Venezia jatkaa nousukarsinnan toiselle kierrokselle, jolla se kohtaa kaksiosaisessa ottelussa Leccen.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat