Teemu Pukki ei päätään vaivaa lähtökohdilla – ”Peli on vielä auki”
Suomi kohtaa äärimmäisen tärkeässä MM-karsintaottelussa lauantaina Ukrainan. Voitolla Huuhkajat ottaisivat ison harppauksen kohti lohkon kakkospaikkaa, sillä Ukraina on Suomen kanssa tasapisteissä, mutta pelin vähemmän pelanneena.
Voitolla Suomi saisi Ukrainaan kolmen pisteen hajuraon ja sillä olisi vielä peli taskussa. Toisaalta Ukrainan takana myös Bosnia-Hertsegovina janoaa kärkitaisteluun. Huuhkajien hyökkääjä Teemu Pukki ei pyörittele mielessään eri vaihtoehtoja, vaan keskittyy olennaiseen.
– Kaikista peleistä pitää saada pisteitä. Tilanne on sillä tavalla hieno, että pääsemme Ukrainan kanssa kotipelissä, tasapisteissä ja pelin vähemmän pelanneena pelaamaan. Onhan se tosi hyvä tilanne meille ja varsinkin, kun pääsemme kotona pelaamaan, Pukki myönsi Huuhkajien maanantaisessa lehdistötilaisuudessa.
Toisaalta kaikki on edelleen Suomen omissa käsissä, mikäli voittoa ei tule tai Ukraina voittaisi.
– Meillä on sen jälkeen vielä kolme peliä jäljellä, eikä voitolla voiteta vielä mitään eikä tappiolla loppujen lopuksi hävitäkään mitään. Siinä mielessä peli on vielä auki, oli tulos mikä tahansa. Turha sitä miettiä sen enempää. Mielestäni ikinä ei kannata katsoa sarjataulukkoa, vaan keskittyä siihen yhteen peliin kaikella energialla mitä sinulla on siihen peliin annettavana. Katsotaan sitten pelien väleissä niitä sarjataulukkoja, Pukki totesi päättäväisenä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joel Pohjanpalolle tusina täyteen
- Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Lukas Hradeckyn Monaco puristi jatkoon Ranskan cupissa
- Benjamin Källmanille kauden kymmenes maali
- Joel Pohjanpalo maalasi taas
- Glen Kamara lähtökuopissa
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- Joel Pohjanpalo valittiin Serie B:n kuukauden pelaajaksi
- Nämä Huuhkaja-pelaajat mukana eurocupien jatkopeleissä
- Ryan Mahuta syötti kaksi maalia