Huuhkaja-hyökkääjä Fredrik Jensenin valmentaja sai Saksassa potkut
Kuva: Juha Tamminen
Saksan Bundesliigassa sijalle 14 valahtanut Augsburg on antanut potkut päävalmentaja Martin Schmidtille. Seura tiedotti päätöksestä maanantaina.
Joukkueessa pelaa Huuhkajien Fredrik Jensen. Ken tietää, avaako tämä isomman näyttöpaikan Jensenille, joka on jäänyt kauden aikana hyvin vähäiselle vastuulle. Sarjaotteluita on kertynyt yhteensä kymmenen, joista puolet vaihtopenkin kautta. Näissä otteluissa 22-vuotias Jensen on iskenyt yhden maalin.
Tämän vuoden puolelle suomalaiselle on tullut esiintymisiä vain kaksi. Joukkueen pelit ovat sujuneet viime aikoina hyvin mollivoittoisesti, kun yhdeksästä edellisestä sarjaottelusta pisteitä on kertynyt vain neljä. Bundesliigan karsintaviiva kummittelee Augsburgin alla vain viiden pisteen päässä.
Schmidt valmensi seuraa viime huhtikuusta alkaen. Augsburg ei ole vielä tiedottanut hänen korvaajastaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Markku Kanerva jatkosopimukseen Palloliiton kanssa – ”Riven johdolla suomalainen jalkapallo nosteessa”
- Jukka Raitala jatkaa urakointia – Montrealille kuitenkin tappio
- Aapo Halme vaihdosta kentälle Barnsleyn voitossa
- Huuhkajien EM-vastustajat tasapeleihin
- ”Olen luottavainen” – Niki Mäenpäällä edessä Serie A -debyytti?
- Carljohan Erikssonilla komea debyytti – ”Tosi hyvät fiilikset”
- Ivanovin ja Mäenpään Warta sinetöi sarjapaikkansa Puolassa
- Huuhkaja-legenda pääsi FIFA:n huippupestiin
- EM-kisojen siirtyminen vuodella eteenpäin on nyt virallista – Palloliiton pääsihteeri Marco Casagrande: ”Muuta vaihtoehtoa ei nyt ole”
