Huuhkajat taisteli hienon tasapelin Ukrainan vieraana
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien MM-karsinta jatkuu tappioitta joukkueen noustua viime hetkillä arvokkaaseen tasapeliin Ukrainan vieraana sunnuntaina.
Suomi aloitti ottelun terävästi, mutta ote alkoi vähitellen siirtyä Ukrainan haltuun avausjakson edetessä. Mitään aivan huippupaikkoja avausjaksolla ei kuitenkaan nähty ja tauolle Kiovassa mentiin maalittomassa tasatilanteessa.
Toisen jakson alku oli Ukrainan painostusta ja Huuhkajat pääsi vain harvakseltaan vastahyökkäyksiin. Loppua kohden peli tasaantui ja näytti jo olevan menossa kohti 0-0:aa, kun Ukraina iski 80. minuutilla ja vaihtomies Junior Moraes ohjasi johtomaalin lähietäisyydeltä ohi hyvän ottelun pelanneen Jesse Jorosen.
Takaisku sisuunnutti Huuhkajat ja kapteeni Paulus Arajuuri oli kahdesti lähellä tasoitusta kunnes Teemu Pukki käänsi Ukrainan puolustuksen solmuun 89. minuutilla ja pysähtyi vain liki puhtaaseen takavyöotteeseen rangaistusalueella. Pallo vietiin pilkulle ja Pukki laukoi tasoituksen varmasti vasempaan alakulmaan.
Huuhkajille on nyt kahdesta kovasta ottelusta kaksi pistettä ja edessä ensi keskiviikkona A-maaottelu Sveitsin vieraana.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Osta Huuhkajat-fanituotteet netistä – top 5 -verkkokaupat todellisille futisfaneille
- Huuhkajien syksyn pelit Helsingissä
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Antti Niemi myös seurajoukkuevalmennukseen – sopimus HIFK:n kanssa
- Onni Valakari tehokkaana – Paulus Arajuuren kauden alku siirtyi
- Suomalaisen jalkapallon Hall of Fame sai uuden jäsenen
- Nyt on kova! Huuhkajien ikämiesjoukkueessa nostalgian magiikkaa – nimi saa hymyn huulille
- Pyry Soiri otti uuden askeleen urallaan – ”Haluan voittaa pokaaleja Romaniassa”