Jacob Friis siirtänyt katseet eteenpäin – ”Meillä on pitkät valot päällä”
Huuhkajien päävalmentaja Jacob Friis uudisti kovalla kädellä maajoukkuetta tuleviin MM-karsintaotteluihin. Friis katsoo jo kohti Huuhkajien tulevaisuutta.
Paluun maajoukkueeseen tekee Ruotsissa hurjassa iskussa ollut Leo Walta. Uusina niminä mukaan nousevat muun muassa Tony Miettinen, Juho Lähteenmäki, Naatan Skyttä sekä Adrian Svanbäck.
Joukkueessa jatkavat myös edelliskarsinnoissa mukana olleet nuorisokaartin edustajat Ville Koski, Adam Marhiev, Santeri Väänänen ja Anssi Suhonen.
– Näen tämän joukkueen erittäin mielenkiintoisena. Meillä on käytössämme runsaasti erilaisia ominaisuuksia, joka on tietenkin aina mukavaa valmentajalle, Friis sanoo Palloliiton verkkosivuilla.
Friis oli osin pakotettu tekemään tiettyjä muutoksia loukkaantumisten takia.
– Lukas Hradecky on tulossa takaisin, mutta hän on edelleen loukkaantuneena. Fredrik Jensen, Arttu Hoskonen ja Daniel Håkans ovat myös loukkaantuneina, eivätkä siksi ole mukana joukkueessa, Friis avasi.
Glen Kamara puolestaan puuttuu pelaamattomuuden takia.
– Glen on siinä tilanteessa, että hän ei ole pelannut. Hän on eittämättä laadukas pelaaja, mutta juuri tällä hetkellä samalle pelipaikalle on tarjolla pelaajia, jotka pelaavat jatkuvasti.
Friisin mukaan MM-karsintojen lisäksi katseet ovat jo vahvasti tulevaisuudessa.
– Meillä on pitkät valot päällä. Kun sanoin kyllä tälle työlle, emme asettaneet tavoitteeksi ainoastaan yllätystä ja MM-kisoihin pääsemistä, vaan tavoittelemme myös vuoden 2028 EM-kisoihin pääsyä. Mitä aiemmin pääsemme valmistelemaan suomalaisia pelaajia myös siihen tavoitteeseen, sitä parempi, Friis avaa.
– He pääsevät tutustumaan meihin, eli valmennustiimiin, toimintatapoihin ja periaatteisiimme. Mitä aiemmin he voivat tehdä sen, sitä parempi. Ja kaikki tämä kulkee erittäin hyvin käsi kädessä sen kanssa, että tavoittelemme paikkaa MM-jatkokarsinnoissa, Friis jatkaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Huuhkajien joukkue nimetään keskiviikkona
- Lucas Bergström debytoi La Ligassa
- Leo Walta iski taas
- Juho Talvitie maalasi Alankomaissa
- Joel Pohjanpalo kunnostautui syöttäjänä
- Palloliitto hakee Konferenssiliigan finaalia
- Tuomas Ollila debytoi Ranskan liigassa
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan maalilla
- Rasmus Schüller lopettaa Huuhkajissa
- Onni Valakari maalasi MLS:n pudotuspeleissä – Minnesotalle avausvoitto
- Huuhkajien joukkue nimetään keskiviikkona
- Lucas Bergström debytoi La Ligassa
- Leo Walta iski taas
- Leo Walta teki historiaa
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan maalilla
- Tuomas Ollila debytoi Ranskan liigassa
- Onni Valakari maalasi MLS:n pudotuspeleissä – Minnesotalle avausvoitto
- Rasmus Schüller lopettaa Huuhkajissa
- Juho Talvitie maalasi Alankomaissa