Englannin entinen päävalmentaja Gareth Southgate tarjosi itseään Huuhkajien MM-karsintavastustaja Puolan uudeksi päävalmentajaksi.

Puolaa Huuhkajia vastaan luotsannut Michal Probierz jätti paikkansa sen jälkeen, kun joukkue oli hävinnyt Huuhkajille Olympiastadionilla ja ajautunut riitoihin joukkueen tähtipelaaja Robert Lewandowskin kanssa. Puola etsiikin parhaillaan itselleen uutta päävalmentajaa.

Viime EM-kisojen jälkeen paikkansa Englannin maajoukkueen peräsimessä jättänyt Southgate oli edustajineen lähestynyt Puolan jalkapalloliittoa päävalmentajapestistä.

– Meidän täytyy muistaa, ettei kukaan ulkomaalaisvalmentaja voi taata selviytymistämme MM-kisoihin. Jos hän voisi taata sen, palkkaisin hänet välittömästi, Puolan palloliiton presidentti Cezary Kulesza kertoi paikallismedialle.