Pääsihteeri Marco Casagrande: ”On mahdollista, että ensimmäinen ottelu pelataan ilman katsojia”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen Palloliiton pääsihteeri Marco Casagrande avasi erilaisia ajankohtaisia asioita Palloliiton haastattelussa. Casagrande myöntää, että on täysin mahdollista, ettei ensimmäiseen Nations Leaguen otteluun Walesia vastaan saada ottaa katsojia. Pelipaikaksi hän väläyttelee Olympiastadionia.
– Sinänsä olemme valmiita siihen, että matsit pelataan Olympiastadionilla. Nyt halutaan kuitenkin odottaa vielä se kaksi viikkoa, jotta nähdään, mikä se UEFA:n lopullinen päätös on. Tietysti toivomme, että saisimme ottaa katsojia, mutta on mahdollista, että ensimmäinen ottelu pelataan ilman katsojia, Casagrande kertoi Palloliiton sivuilla.
– Pelaajat haluaisivat palata siihen kotipesään Olympiastadionille siten, että se olisi täynnä. Tietäen ja tuntien sen kaiken intohimon, joka on tullut kisapaikasta, se olisi ollut hienoa, jos paluu olisi tapahtunut täydelle katsomolle. Joudumme vielä hetken odottamaan sitä täyden tuvan fiilistä. Ensin Huuhkajat pääsee haistelemaan tunnelmaa vähän eri tavalla stadikalla. Vielä tulee sekin hetki, jolloin täpötäysi katsomo on kannustamassa pelaajia, Casagrande maalailee tulevaisuutta.
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Juhani Pikkarainen kävi leikkauksessa
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Huuhkajien joukkue EM-karsintoihin nimetty
- Huuhkajien joukkue nimetään keskiviikkona
- Huuhkajien Valko-Venäjä-ottelu sittenkin Suomessa
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajat kohtaa kesäkuussa Ruotsin ja Viron – kotiottelun alkamisaika varmistunut
- Fredrik Jensenin edustama Augsburg löysi nopeasti uuden päävalmentajan
- Huuhkaja-kapteeni Tim Sparv: ”Nyt kannattaa olla fiksu ja tehdä niin kuin hallitus sanoo”
- Italiassa pelaavat Jesse Joronen, Simon Skrabb ja Sauli Väisänen sivuun Huuhkajien maaliskuun maaotteluista