Teemu Pukki jätti komeat jäähyväiset Huuhkajille
Huuhkajien ja Andorran välisen harjoitusottelun suurin mielenkiinto kohdistui upean maajoukkueuransa päättäneeseen Teemu Pukkiin. Hän olikin pääosassa Huuhkajien 4-0-voitossa.
Ottelu oli pelillisesti selkeästi Suomen hallintaa eikä maalivahti Lukas Hradecky joutunut testatuksi käytännössä lainkaan ottelun aikana. Suomi siirtyi ottelussa johtoon 18. minuutilla, kun keskialueen riistosta pallo pelattiin Oliver Antmanille, joka ei erehtynyt päästessään nokikkain Andorran vahdin kanssa.
Varsinainen tähtihetki koettiin kahdeksan minuuttia myöhemmin. Antman karkasi taas Andorran puolustukselta ja lähetti matalan keskityksen maalille. Pukki onnistui hieman kompuroidenkin ohjaamaan pallon yli maaliviivan.
Maali oli Pukille maaottelu-uran 43. Ottelu oli hänelle uran 133. Hän kantoi viimeisessä ottelussaan myös kapteeninnauhaa.
Pukki muistutti taituruudestaan vielä kertaalleen toisella puoliajalla, kun hän vapautti oivaltavalla syötöllä Niklas Pyyhtiän, joka sai kunnian laukoa maajoukkueuransa avausmaalin.
Pukki tuli vaihtoon parikymmentä minuuttia ennen loppua raikuvien suosionosoitusten saattelemana.
Ottelun lisäajalla Leo Walta pääsi vielä tälläämään maajoukkueuransa avausmaalin ja Suomelle 4-0-voitto.
LUE MYÖS:
VAIN MEILTÄ! SAAT 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA – VAIN 1 EUROLLA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Onni Valakarin San Diego kaatoi Robin Lodin Minnesotan ja eteni välieriin
- Topi Keskiselle avausosuma tärkeään paikkaan
- Naatan Skyttä heilautti hattutempun
- Kaan Kairiselle kauden avausmaali
- Joel Pohjanpalo päätti kuivan kautensa
- Lukas Hradecky palasi Monacon maalin suulle
- Benjamin Källmanille kaksi maalia
- Juho Lähteenmäki jatkosopimukseen
- Teemu Pukki jätti komeat jäähyväiset Huuhkajille
- Teemu Pukin jäähyväiset maanantaina