Huuhkaja-konkari Tim Sparv paljasti podcastissa, että päässä ei ole käynyt lopettamisajatuksia
Kuva: Getty Images
Suomen A-maajoukkueen kapteeni Tim Sparv jaksaa odottaa EM-kisoja yhden vuoden lisää. Keskikentän tasapainottaja kertoi Me mennään kisoihin -podcastissa, että kisat ovat olleet hänen toinen suurista unelmistaan pikkupojasta lähtien.
– Minulla oli nuorena kaksi unelmaa. Yksi oli pelata Manchester Unitedissa. En usko, että se totetutuu. Toinen oli pelaaminen arvokisoissa Suomen maajoukkueen jengissä.
Maajoukkue on aina ollut minulle kunnia-asia ja iso asia elmässänii. Se on osa identiteettiäni. Olen tosi ylpeä, että olen saanut olla mukana niin kauan, Sparv iloitsi podcastissa.
Kun EM-kisat potkaistaan käyntiin kesäkuussa 2021, Sparvilla on ikää 34 vuotta. Hän paljastaa, että maajoukkueuran päättäminen ei ole käynyt mielessä.
– Ei tällä hetkellä. Se on tosi insiporoivaa olla osa tätä joukkueta. Ei ole vielä ainakaan ollut lopettamisajatuksia. Nyt toki vaikea sanoa, mikä fiilis olisi ollut kisojen jälkeen. Nyt olen tosi motivoitunut ja haluan jatkaa ja auttaa joukkuetta, jos valmennusryhmä ja pelaajat ovat samaa mieltä.
– Tämä on elämän parasta aikaa. Haluan auttaa joukkuetta, jotta tulevaisuudessakin voidaan tehdä ihmeitä, kokenut kippari vakuuttaa.
Sparvia harmittaa osittain, että kisat siirtyivät vuodella eteenpäin. Isossa kuvassa hän näkee kuitenkin, että vaihtoehtoja oli tasan yksi vallitsevan koronavirustilanteen vuoksi.
– Se oli viisas päätös UEFA:lta. Ainoa oikea ratkaisu. Kisoja olisi ollut vastuutonta pelata tänä kesänä.
– Nyt pitää olla kärsivällisiä. Kisat ovat ensi kesänä. Urheilullisesti se harmittaa. Joukkue oli iskussa ja täynnä itseluottamusta. Olimme valmiita haastamaan isoja maita, maajoukkuelegenda puntaroi.
Me mennään kisoihin -podcast
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Juhani Pikkarainen kävi leikkauksessa
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Huuhkajien joukkue EM-karsintoihin nimetty
- Huuhkajien joukkue nimetään keskiviikkona
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajat kohtaa kesäkuussa Ruotsin ja Viron – kotiottelun alkamisaika varmistunut
- Fredrik Jensenin edustama Augsburg löysi nopeasti uuden päävalmentajan
- Huuhkaja-kapteeni Tim Sparv: ”Nyt kannattaa olla fiksu ja tehdä niin kuin hallitus sanoo”
- Italiassa pelaavat Jesse Joronen, Simon Skrabb ja Sauli Väisänen sivuun Huuhkajien maaliskuun maaotteluista
- Teemu Pukki pohtii Norwichin tilannetta uudessa podcastissa: ”Homma voidaan kääntää”