Kazakstanin pelaaja jäi kiinni kiellettyjen aineiden käytöstä
Huuhkajien kanssa samassa MM-karsintalohkossa pelaavan Kazakstanin Ruslan Valiullin on jäänyt kiinni kiellettyjen aineiden käytöstä.
Valiullin oli Kazakstanin sankari Ukrainaa vastaan, kun hän viimeisteli joukkueensa molemmat maalit 2-2-tasapelissä. Valiullinin riemu vaihtui kuitenkin nopeasti, kun hän ottelun jälkeen antoi positiivisen dopingnäytteen.
Valiullin ei ollut Suomea vastaan Kazakstanin kokoonpanossa eikä myöskään seuraavassa pelissä Bosnia ja Hertsegovinaa vastaan.
Valiullinin käry ei kuitenkaan vaikuta Huuhkajien MM-karsintalohkon tilanteeseen. FIFA:n sääntöjen mukaan joukkueessa pitäisi olla vähintään kaksi käryä kilpailun aikana joukkuerangaistuksen tulemiseksi ajankohtaiseksi. Valiullinin rangaistuksesta ei ole myöskään vielä tietoa.
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Juhani Pikkarainen kävi leikkauksessa
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Huuhkajien joukkue EM-karsintoihin nimetty
- Huuhkajien joukkue nimetään keskiviikkona
- Huuhkajien Valko-Venäjä-ottelu sittenkin Suomessa
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajat kohtaa kesäkuussa Ruotsin ja Viron – kotiottelun alkamisaika varmistunut
- Fredrik Jensenin edustama Augsburg löysi nopeasti uuden päävalmentajan
- Huuhkaja-kapteeni Tim Sparv: ”Nyt kannattaa olla fiksu ja tehdä niin kuin hallitus sanoo”
- Italiassa pelaavat Jesse Joronen, Simon Skrabb ja Sauli Väisänen sivuun Huuhkajien maaliskuun maaotteluista