Arttu Hoskonen hakee maajoukkuedebyyttiä – ”Nyt täällä ollaan”

Huuhkajien joukkueessa on kolme debytanttia ja yksi heistä on HJK:n Arttu Hoskonen. Toppari hamuaa debyyttiä Nations Leaguen otteluissa.
Hoskonen siirtyi FC Interistä HJK:n riveihin viime kaudella. Sen jälkeen mielessä on kytenyt pelaaminen Huuhkajissa.
– Kun siirryin HJK:hon vuonna 2021, asetin tavoittekseni päästä Huuhkajien mukaan sinä aikana kun Klubissa pelaan. Nyt täällä ollaan. Olen katsonut kaikki Huuhkajien matsit kotona, ja nyt pääsen olemaan itse joukkueen mukana. Erittäin hyvä fiilis. Hoskonen hehkuttaa Palloliiton verkkosivuilla.
Huuhkajien alakerta on ollut hallittujen muutosten kourissa, kun Paulus Arajuuri, Joona Toivio ja viimeksi Jukka Raitala pistivät nappikset naulaan maajoukkueen osalta. Hyvällä onnistumisella on mahdollisuus napata paikka avauskokoonpanosta.
– Totta kai meillä puolustajilla on tosi kova kilpailuasetelma, kuten sen pitääkin Suomen maajoukkueessa olla. Meillä on hyviä jätkiä, jotka pelaavat kovissa seuroissa, ja totta kai se auttaa itseänikin pelaamaan paremmin ja yrittämään kaikkensa, Hoskonen toteaa.
Huuhkajat kohtaa Romanian Olympiastadionilla 23.9. klo 21.45.
Lähde: Palloliiton verkkosivut
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Viljami Sinisalosta Skotlannin mestari
- Robert Taylor kaupattiin Inter Miamista
- Jyri Nieminen Huuhkajien maalivahtivalmentajaksi
- Leo Walta iski kahdesti Allsvenskanissa
- Oliver Antmanista Hollanin cup-mestari
- Kulta käy nyt kuumana – anna käyttämättömille koruillesi uusi elämä tai lunasta niistä huippuhinta
- Viljami Sinisalo torjui Celticin finaaliin
- Topi Keskinen Skotlannin cupin finaaliin
- Djurgården Konferenssiliigan välieriin
- Fredrik Jenseniä viedään rapakon taakse