Pikkuhuuhkajat taistelee EM-paikasta – ”Olemme valmiita”
Pikkuhuuhkajat lähtevät hyvistä asemista EM-jatkokarsintojen ratkaisevaan toiseen osaotteluun.
Pikkuhuuhkajat järjesti perjantaina melkoisen näytöksen Tampereella voittamalla Norjan karsinnan ensimmäisessä osassa 5-1. Päävalmentaja Mika Lehkosuon mukaan joukkue pääsee lähtemään toiseen osaotteluun erinomaisista lähtöasetelmista.
– Meillä on kaikki pelaajat terveinä. Saamme kentälle loistavan avauskokoonpanon, ja loistavia pelaajia jää myös avauskokoonpanon ulkopuolelle. Koko ryhmää tarvitaan: myös kotipelissä ”game changerimme” tulivat penkiltä kääntämään pelin isoksi murskavoitoksi. Jengi on puhaltanut yhteen hiileen ja olemme valmiita huomiseen (tiistaiseen) peliin, Lehkosuo toteaa Palloliiton verkkosivuilla.
Vaikka Suomella on neljän maalin johto, niin hyvänolontunteeseen ei ole varaa. Norja tarvitsee maaleja ja tulee varmasti kovalla höyryllä alusta saakka. Lehkosuon mukaan joukkue on siihen varautunut.
– Omassa lohkossaan karsintojen aikana he ovat muutenkin reagoineet vastustajiin. Kun taululla ovat lukemat 5-1, heidän on pakko tehdä jotain. Olettaisin, että sieltä tulee avauskokoonpanoon hyökkäävämpiä pelaajia ja formaatio muuttuu klassiseen norjalaiseen 4-3-3:n. He prässäävät varmasti vielä ylempää ja haluavat aiheuttaa sitä kautta vaikeuksia pallollisessa pelaamisessamme, ennakoi Lehkosuo.
Suomi ja Norja kohtaavat Stavangerissa. Ottelu alkaa kello 19.30. EM-kisat pelataan ensi kesänä Slovakiassa.
Lähde: Palloliiton verkkosivut
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huuhkajatopparille uusi valmentaja?
- Viljami Sinisalo torjui Old Firm-tasapelin
- Joel Pohjanpalo iski taas – karvas tappio
- Huuhkajat matkustaa kesäkuussa Unkarin vieraaksi
- Jesse Joroselle ollaan sorvaamassa jatkosopimusta
- Benjamin Källman yksin maalipörssin kärkeen
- Joel Pohjanpalo heilutti jälleen verkkoa
- Huuhkajien otteluohjelma syksyn UEFA Nations Leagueen
- Huuhkajien lohko arvottu syksyn UEFA Nations Leagueen
- Huuhkajien UEFA Nations League -lohko arvotaan torstaina 12. helmikuuta