Aapo Halmeen Barnsleyn kaudelle uskomaton ”happy end”
Kuva: Getty Images
Aapo Halmeen edustama Barnsley majaili Englannin Championshipissa putoamisviivan alapuolella syyskuun puolivälistä lähtien muutamaa minuuttia lukuun ottamatta – kauden vihoviimeisiä.
Barnsley hai keskiviikon päätöskierroksella 2-1-vierasvoiton suoraa nousua tavoitelleesta Brentfordista ja päätti loppukauden kirinsä näin komeasti. Joukkue tarvitsi apuja muiltakin ja myös sai niitä. ”Tykes” puolestaan iski voittomaalin dramaattisesti keskiviikon ottelun lisäajalla ja Clarke Oduorin osuma riitti nostamaan joukkueen putoamisviivan paremmalle puolelle kreivin aikaan.
Myös Halme nähtiin keskiviikkona kentällä. Peliminuutteja suomalaiselle ei tällä kertaa tullut, mutta koko Barnsleyn vaihtopenkki ryntäsi kentällä loppuvihellyksen soidessa juhlimaan ihmepelastumista.
– Nyt on aika juhlia, pitää isot bileet, eikä puhua tulevasta. On juhlien aika, pahimmassa kurimuksessa kesken kauden Barnsleyn managerintehtäviin tullut itävaltalainen Gerhard Struber hehkutti BBC Sportille.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joona Toivio lopettaa uransa
- Onni Valakari jatkaa San Diegossa miljoonasiirrolla
- Lukas Hradecky piti nollat Mestarien liigassa
- Mika Lehkosuo jatkaa Pikkuhuuhkajien päävalmentajana
- Joel Pohjanpalo taas liekeissä
- Naatan Skyttä siivitti Kaiserslauternin voittoon
- Benjamin Källman maalasi jälleen 2. Bundesliigassa
- Sami Hyypiälle Captain’s Ball – Oliver Antman vuoden miespelaaja
- Oliver Antman loukkaantui
- Teemu Pukin jäähyväiset ehdolla Urheilugaalassa