SF: Markku Kanerva löysi paljon positiivista EM-kisojen siirtymisestä: ”Pystymme skouttamaan vastustajia paremmin”

Suomen A-maajoukkueen päävalmentaja Markku Kanerva kommentoi EM-kisojen siirtymistä ja Huuhkajien tilannetta median väelle keskiviikkona. Rauhallinen ”Rive” löysi paljon positiivisia puolia siitä, että Huuhkajat sai vuoden lisää aikaa valmistautua historialliseen turnaukseen.
– Positiivinen puoli on se, että tässä ehditään valmistautua paremmin. Se antaa mahdollisuuden joillekin pelaajille antaa näyttöjä Huuhkajissa. Vuoden päästä ollaan paljon viisaampia, Kanerva kertoi SuomiFutis -sivuston mukaan Palloliiton järjestämässä etätiedotustilaisuudessa.
– Siirto antaa mahdollisuuden kehittää omaa pelaamista. Lisäksi, riippuen tilanteesta, se antaa joillekin pelaajille mahdollisuuden tunkeutua Huuhkajat-ryhmään. Positiivinen puoli on, että meillä on pidempi valmistautumisaika ja pystymme skouttamaan vastustajia paremmin esimerkiksi Nations Leaguen otteluissa.
Kanervan vihje on ilmeinen: maajoukkueringin ulkopuolelta ehtii vielä mukaan taisteluun paikasta kisakoneeseen. Karsinnoissa pelanneiden pelaajien näytöt ovat kuitenkin vielä tuoreessa muistissa.
– Ilman muuta pelaajat, jotka ovat antaneet karsinnoissa näyttöjä, niin ne näytöt painavat vaakakupissa. Mutta toki myös päivän kunto ratkaisee aika lailla. Plus sitten pelipaikkakohtainen tarve, Kanerva summasi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Tasapeli ei riittänyt Pikkuhuuhkajille jatkopaikkaan
- Pikkuhuuhkajilla pakkovoiton paikka
- Pikkuhuuhkajat taipui Ukrainalle
- Pikkuhuuhkajat hakee voittoa Ukrainasta
- Matti Peltola Pikkuhuuhkajien matkaan
- Pikkuhuuhkajien yllätys mureni lisäajalla – avauksesta tasapeli
- Pikkuhuuhkajat avaa EM-kisat Hollantia vastaan
- Huuhkajat kaatoi Puolan – katsomossa ikävä sairauskohtaus
- Huuhkajilla pakkovoiton paikka Puolaa vastaan
- Jacob Friis manaili lepsua puolustamista – ”Ei voi antaa liikaa lahjoja”