Joni Kauko: ”Meillä on hyvät saumat nousta”
Kuva: Juha Tamminen
Viime kaudella Tanskan Superligasta pudonnut Esbjerg tavoittelee tällä kaudella nousua takaisin. Joni Kaukon ja Pyry Soirin edustamalla seuralla on kulkenutkin hyvin.
Paluu pääsarjaan on Esbjergin ainoa päämäärä ja tavoite onkin hyvin realistinen, sillä joukkue on 17 kierroksen jälkeen 1. divisioonan toisella sijalla kaksi pistettä kärkijoukkue Viborgia jäljessä.
– Meillä on kova joukkue ja kaikki näyttää tällä hetkellä hyvältä. Jos pystymme jatkamaan samaan tahtiin, uskon meillä olevan hyvät saumat nousta, Kauko sanoo Palloliiton verkkosivuilla.
– Alkukaudesta tuli pieni notkahdus, mutta sen jälkeen saimme homman luistamaan ja voitimme peräti kahdeksan ottelua putkeen. Vielä on tietysti paljon pelejä jäljellä, eikä mikään ole ratkennut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukas Hradecky toimittajien valinta vuoden jalkapalloilijaksi
- Fredrik Jensenille osuma Kreikan liigassa
- Ilmari Niskasen Exeter jäi Manchester Cityn jyrän alle
- Fredrik Jensenin Aris cupin puolivälieriin
- Viljami Sinisalolle jälleen uusi manageri
- Lukas Hradeckyn loukkaantumisesta lisätietoa
- Lukas Hradecky loukkaantui
- Joel Pohjanpalolle tusina täyteen
- Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Lukas Hradeckyn Monaco puristi jatkoon Ranskan cupissa