Leo Väisänen tuntee Bosnian – ”Olisi kiva pelata muitakin vastaan”
Huuhkajien Nations League -avauksessa lauantaina Olympiastadionilla vastaan asettuu viime vuosina perin tutuksi tullut joukkue.
Huuhkajien ja Bosnia-Hertsegovinan tiet ovat ristenneet viime aikoina monesti ja viimeksi maat kohtasivat samassa MM-karsintalohkossa.
– Olisi kiva pelata muitakin vastaan, mutta toisaalta tiedämme Bosnia-Hertsegovinan vahvuudet ja heikkoudet. Sama pätee toki heihin. Olemme pystyneet voittamaan heidät muutaman kerran ja näen, että pystymme siihen lauantainakin, valaa Leo Väisänen uskoa Palloliiton verkkosivuilla.
Lauantain vastustajan hyökkäyksen tärkein ase on 61 maalia 120 maaottelussa iskenyt Edin Džeko. Džeko on pelannut Suomea vastaan kahdesti viime vuosien otteluissa ja jäänyt kuitenkin molemmissa näissä kamppailuissa maaleitta.
– Kaikki tietävät Džekon vaarallisuuden. Hänellä on aika selkeät vahvuudet. Hän ei ole mikään linjan taakse juoksija, mutta hän on boksissa tosi vahva. Häntä pitää puolustaa todella läheltä ja ottaa tila pois, jotta hän ei pääse dominoimaan rangaistusalueella, Väisänen kertoi.
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajien joukkue EM-karsintoihin nimetty
- Teemu Tainiolle päävalmentajapesti
- Interin Jussi Niska tähtää ulkomaille ja Huuhkajiin
- Huuhkajilla kaksi kovaa harjoitusottelua maaliskuussa – lipunmyynti käynnissä
- Markku Kanerva jatkosopimukseen Palloliiton kanssa – ”Riven johdolla suomalainen jalkapallo nosteessa”
- HS: Italiassa pelaava Jesse Joronen ollut kotonaan päiväkausia eristyksissä – pitää kuntoaan yllä hölkkäilemällä terassilla
- IL: Lukas Hradecky löysi EM-kisojen siirtämisestä positiivisia puolia
- Palloliitto tiedotti: Huuhkajat kohtaa Puolan sekä Ranskan suljettujen ovien takana
- Paulus Arajuuri kunnostautui maalinteossa