MTV: Onni Valakari lähtökuopissa Pafosista
Huuhkajien ja Pafos FC:n keskikenttäpelaaja Onni Valakari on siirtomarkkinoiden suomalaisittain kuuma nimi. MTV:n mukaan Valakari todennäköisesti siirtyy siirtoikkunan aikana muualle.
Valakari kertoo MTV Urheilulle, että on halukas jättämään seuran. Keskikenttäpelaaja sanoo olleensa valmis hyvästelemään seuran jo viime kesänä.
– Odotin itse, että siirto olisi tullut aikaisemmin. Halusin lähteä jo ennen edellistä kautta ja tein sen seuralle selväksi, Valakeri valottaa.
Kyproslaismedia uutisoi aiemmin, että Valakarista oli tarjottu yli miljoona euroa, mutta Pafos ei tarttunut vielä täkyyn, vaan odottaa vielä isompaa tarjousta.
– Euroopan maista on tullut tarjouksia, joista seura on kieltäytynyt, vaikka tarjolla on mielestäni ollut ihan hyvää rahaa. Yhden seuran kanssa olimme sopineet kaikki jo keskenämme, mutta seurat eivät päässeet yhteisymmärrykseen.
Valakarin sopimus umpeutuu ensi vuonna, joten jos Pafos haluaa tehdä suomalaisella rahaa, niin nyt olisi oikea aika myydä.
– Uskon, että siirto on hyvin todennäköinen. Syy miksi tulin Pafosiin, oli heidän aikomuksensa kaupata minut myöhemmin eteenpäin. Tämä on heidän viimeinen tilaisuutensa.
Lähde: MTV Urheilu
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Pyry Soiri otti uuden askeleen urallaan – ”Haluan voittaa pokaaleja Romaniassa”
- Huuhkajien syksyn pelit Helsingissä
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajien uusi pelipaita julkaistu
- Huuhkajat voitti Uuden-Seelannin turnauksen
- Paulus Arajuuri pitää Ruotsia hyvänä mittarina EM-kisojen alla
- Onni Valakari tehokkaana – Paulus Arajuuren kauden alku siirtyi
- Zenican ihme! Huuhkajat tarrasi kiinni MM-jatkokarsintapaikkaan!
- Huuhkaja-topparit maalinteossa Puolassa
- Huuhkajien avaus nimetty – Markku Kanerva yllätti taas