Lukas Hradecky Leverkusenin sankarina Mestarien liigassa
Lukas Hradecky pelasti Leverkusenille pisteen Mestarien liigan ottelussa Atletico Madridia vastaan torjumalla rangaistuspotkun lisäajalla.
Lisäaikaa pelattiin jo viimeisiä hetkiä tilanteessa 2-2, kun Atletico toimitti pallon Leverkusenin rangaistusalueelle. Leverkusenin puolustus sai siivottua pallon pois ja erotuomari vihelsi pelin päättyneeksi. Erotuomari tarkasti vielä keskitystilanteen VAR:lta ja näki käsivirheen, jonka johdosta pallo vietiin vielä pilkulle.
Hradecky torjui kuitenkin Yannick Carrascon rankkarin. Paluupallo osui ylärimaan ja siitä kimmonneesta pallosta Atleticon pelaaja pääsi kokeilemaan, mutta pallo osui Carrascoon, jonka jälkeen tilanne selvitettiin ja ottelu päättyi.
Tasapelipiste oli Bayer Leverkusenille äärimmäisen tärkeä, sillä se piti sen toiveet elossa vielä lohkon kolmospaikasta. Sijoittuminen kolmanneksi tarkoittaisi sitä, että kausi jatkuisi vielä Eurooppa-liigan puolella.
Glen Kamara ei ollut Rangersin kokoonpanossa, kun joukkue hävisi Napolille 0-3. Rangers on lohkossa viimeisenä pisteittä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Lukas Hradeckysta ikäviä uutisia
- Lukas Hradeckyn loukkaantumisesta lisätietoa
- Huuhkajat aseeton Puolan vieraana – MM-unelma karkasi
- Huuhkajat kohtaa elintärkeässä MM-karsintaottelussa Puolan
- Huuhkajat kohtaa ensi vuonna Saksan
- Huuhkajat vaisuna Oslossa
- Huuhkajat kohtaa Norjan – kokeiluja luvassa
- Adam Marhiev siirtyy Saksaan
- Marcus Forss siirtyy lainalle
- Hradecky ja Schüller sivussa Norja- ja Puola-otteluista – Joronen joukkueeseen