Markku Kanerva kohtuullisen tyytyväinen tulokseen – ”Meidän pitää olla kriittisiä”
Huuhkajat pelasi lauantaina 1-1-tasapelin Islantia vastaan. Päävalmentaja Markku Kanerva ei ollut täysin tyytyväinen tulokseen.
Kanerva jäi kaipaamaan voittoa ja parempaa peliesitystä. Kuitenkin hän muistutti ottelun lähtökohdista, sillä joukkueessa oli runsaasti kokeiluja.
– Lähdimme hakemaan voittoa, niin kuin kliseisesti joka pelissä. Meidän pitää olla kriittisiä ja meiltä odotetaan isoja tuloksia. Se on ihan selvä, jos haluamme pärjätä Kansojen liigassa ja päästä EM-kisoihin, niin tasoa pitää nostaa. Emme voi olla täysin tyytyväisiä, mutta täytyy huomioda lähtökohdat. Ensimmäisen kerran tuo porukka pelasi kimpassa. Meillä oli neljä harjoitusta ennen ja olisi ollut aika yllätys, jos tämä peli olisi natsannut ihan täysin, Kanerva mietti Huuhkajien Twitter-tilin haastattelussa.
Suomen pelit jatkuvat tiistaina, kun se kohtaa harjoitusottelussa Slovakian. Ottelu on katsottavissa Elisa Viihde Viaplay -palvelussa ja V Sport+ Suomi -kanavalla.
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Huuhkajien joukkue nimetään keskiviikkona
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Adrian Svanbäck maalin makuun
- Huuhkajien joukkue EM-karsintoihin nimetty
- Tuomas Ollila Paris FC:n sankari
- Tässä on Huuhkajien avaus – Lukas Hradecky kipparina lauantaina
- Oliver Antman osasi aavistaa maajoukkuekutsua – ”Aivan mielettömän hyvä fiilis”
- Daniel Håkans teki hattutempullaan historiaa – ”Kolmesta maalista en osannut unelmoidakaan”
- Adam Marhiev loukkaantui
- Tuomas Ollila debytoi Ranskan liigassa