Huuhkajien lämmittelypaidoilla perjantaina pysäyttävä merkitys
Palloliitto tutki nuorten jalkapalloilijoiden kokemuksia epäasiallisesta käyttäytymisestä. Nuorten kokeman tai havaitseman epäasiallisen käytöksen määrä näkyy tänään Huuhkajien lämmittelypaitojen selässä Nations Leaguen ottelussa Romaniaa vastaan.
Nuorille harrastajille suunnattu kyselytutkimus on osa Palloliiton ja Elisan yhteistä hanketta, jonka tavoitteena on viheltää epäasiallinen ja syrjivä käytös pois kentiltä ja sen laidoilta. Tutkimuksen mukaan jopa 62 prosenttia nuorista jalkapalloilijoista on kokenut tai havainnut epäasiallista tai syrjivää käytöstä lajin parissa.
Useimmiten syyllisiä epäasialliseen käytökseen ovat vastustajajoukkueen pelaajat tai valmentajat. Lisäksi törttöilyyn syyllistyvät oman joukkueen pelaajat, katsojat ja kentän laidalla ottelua seuraavat nuorten vanhemmat. Suurin osa nuorten kokemuksista tai havainnoista liittyy peleihin. Yleisin epäasiallisen käyttäytymisen muoto on häiritsevä puhe tai huutelu.
Palloliiton elo-syyskuussa sähköpostitse toteuttamaan tutkimukseen vastasi lähes 800 nuorta, 16-20 -vuotiasta jalkapalloilijaa. Vastaajista 65 prosenttia oli poikia tai nuoria miehiä ja 35 prosenttia tyttöjä tai nuoria naisia.
Hyvä uutinen on se, että noin 90 prosenttia tutkimukseen vastanneista pelaajista koki jalkapallon toimintaympäristön jokseenkin tai erittäin turvalliseksi, eikä tutkimuksessa noussut esiin yhtään fyysistä koskemattomuutta rikkonutta tekoa. Mutta viisi (5) prosenttia vastanneista koki olonsa jalkapalloharrastuksessa turvattomaksi. Se on yksiselitteisesti liikaa.
– Se on nuorelle kova paikka, jos hänelle tärkeässä harrastuksessa kohtaa arvostelua tai ivaamista. Erityisen tuomittavana pidän, jos näin käyttäytyy valmentaja tai aikuiset katsojat. Todelliseen lajikulttuuriin kuuluu vastustajan kunnioitus tiukassakin paikassa, Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva muistuttaa Palloliiton tiedotteessa.
Osoittaakseen tukensa nuorille, jotka ovat kokeneet epäasiallista käyttäytymistä jalkapallon parissa, Huuhkajat lämmittelevät Nations Leaguen ottelussa Romaniaa vastaan selässään luku 62. Niin monta prosenttia nuorista jalkapalloilijoista on kokenut tai havainnut epäasiallista käytöstä jalkapallon parissa. Pystymme parempaan.
Lähde: Palloliiton tiedote
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajien avaus Viroa vastaan – katso suorana V Sportilta tai Viaplaylta
- Noah Pallas yllättyi Huuhkaja-kutsusta – ”Enemmän unelmaa kuin konkreettista tavoitetta”
- Leo Väisäsen loukkaantumisesta lisätietoa
- Marcus Forss osui Middlesbroughin voitossa
- Huuhkaja-valmentaja Antti Niemi siirtyy Kreikkaan
- Huuhkajilla kaksi kovaa harjoitusottelua maaliskuussa – lipunmyynti käynnissä
- Palloliitto tiedotti: Huuhkajat kohtaa Puolan sekä Ranskan suljettujen ovien takana
- Teemu Pukki pohtii Norwichin tilannetta uudessa podcastissa: ”Homma voidaan kääntää”
- Tim Sparv kommentoi MTV Urheilulle EM-kisojen siirtymistä: ”Hyvä ratkaisu”