Palloliitto sai uuden urheilutoimenjohtajan

Aki Hyryläinen aloittaa Palloliiton urheilutoimenjohtajana 1. maaliskuuta 2023. Hän vastaa jalkapallon ja futsalin nuorten maajoukkuetoiminnasta, valmentajakoulutuksesta sekä tutkimus- ja kehitystoiminnasta.
Entinen ammattijalkapalloilija, filosofian maisteri Hyryläinen on työskennellyt pitkään johtotehtävissä ja osakkaana globaalissa henkilöstöalan yrityksessä, joka on erikoistunut ylimmän johdon ja asiantuntijoiden suorahakuun ja rekrytointiin sekä johtamisen kehittämiseen.
Pelaajana Hyryläinen on edustanut Suomen A-maajoukkuetta 25 kertaa, voittanut HJK:n paidassa Suomen mestaruuden kahdesti, Suomen Cupin kolmesti ja FC Kööpenhaminan riveissä Tanskan Cupin. Hän on pelannut ammatikseen Belgiassa ja Tanskassa. Hyryläinen on tehnyt mittavan uran myös jalkapallon akatemiavalmentajana ja hallitustyössä. Hän on toiminut myös Palloliiton valtakunnallisen urheilutoiminnan kehitysryhmän puheenjohtajana.
Palloliiton urheilutoimenjohtajana Hyryläinen vastaa urheilutoiminnan organisoinnista, taloudesta ja toiminnan seurannasta Palloliiton strategian mukaisesti. Roolissaan hän edustaa Palloliittoa urheilutoiminnan kansainvälisissä foorumeissa (FIFA, UEFA, Pohjoismaat) ja toimii tiiviissä yhteistyössä kotimaisten sidosryhmien (Olympiakomitea, lajiliitot, seurat) kanssa.
Pääsihteeri Marco Casagrande toivottaa Hyryläisen tervetulleeksi Palloliittoon. Hyryläisen johtajuusominaisuusuudet, kansainvälisen jalkapallon vaatimustason tuntemus sekä kyvykkyys verkostoitua niin kotimaassa kuin kansainvälisesti vakuuttivat valitsijat.
– Olemme erittäin tyytyväisiä, että löysimme Akin tähän todella vaativaan tehtävään. Akilla on hyvä ymmärrys kansainvälisestä vaatimustasosta ja riittävä tuntemus kotimaisesta jalkapallo- ja seurakentästä. Samalla hän tuo yritysmaailmasta ja ulkopuolelta sopivasti uusia näkökulmia urheilutoiminnan johtamiseen sekä koko Palloliiton johtoryhmän työhön. Uskon, että hänen kanssaan meillä on yhdessä erinomaiset mahdollisuudet jatkaa toiminnan kehittämistä seuraaville tasoille, Casagrande näkee.
Hyryläinen aloittaa työnsä Palloliiton urheilutoimenjohtajana maaliskuun alussa.
– Mielenkiinnolla jatkan Hannu Tihisen tekemää erinomaista työtä yhteistyössä Palloliiton asiantuntijoiden, seurojen ja pelaajien sekä muiden sidosryhmien kanssa. Työn keskiössä on kokonaisvaltainen suomalaisen jalkapallon ja futsalin jatkuva kehitys. Jalkapallolla ja futsalilla on Suomessa erittäin merkittävä yhteiskunnallinen painoarvo. Kaikilla täytyy olla mahdollisuus hakeutua lajin pariin ja kokea pyöreän pallon tuoma yhteisöllisyys ja ilo, Hyryläinen näkee.
– Palloliitolla on selkeä strategia, jota toteutamme ja teemme eläväksi yhteistyössä eri tahojen kanssa. Henkilökohtaisesti odotan, että otamme edelleen uusia askeleita kohti kansainvälisyyttä ja kansainvälisiä mittareita, Hyryläinen sanoo.
Lähde: Palloliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Huuhkajat Liettuan vieraana maanantaina – ”Kaikki pelit vaikeita”
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista
- Huuhkajille nihkeä voitto Maltasta
- Huuhkajilla ei varaa kompastua Jacob Friisin valmentajadebyytissä
- Huuhkajien kapteenisto valittu
- Rasmus Schüller haluaa Huuhkajat uuteen liitoon – ”Voitot, raikkaus ja jalkapallobuumi”
- Oliver Antman syötti jälleen maalin
- Onni Valakarille avausmaali MLS:ssä
- Benjamin Källman iski kahdesti Puolan liigassa
- Djurgården jatkoon Konferenssiliigassa
- Huuhkajien kapteenisto valittu
- Huuhkajat Liettuan vieraana maanantaina – ”Kaikki pelit vaikeita”
- Huuhkajilla ei varaa kompastua Jacob Friisin valmentajadebyytissä
- Huuhkajille nihkeä voitto Maltasta
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista
- Rasmus Schüller haluaa Huuhkajat uuteen liitoon – ”Voitot, raikkaus ja jalkapallobuumi”
- Jacob Friis nimitti ensimmäisen Huuhkaja-ryhmänsä
- Onni Valakarille avausmaali MLS:ssä
- Benjamin Källman iski kahdesti Puolan liigassa
- Oliver Antman syötti jälleen maalin