Huuhkajat hakee kurssimuutosta – ”Pelimme on mennyt koko ajan paremmaksi”
Huuhkajat on hävinnyt kaikki neljä peliään Nations Leaguessa. Sen on pakko voittaa Irlanti torstaina, mikäli mielii taistella vielä sarjapaikastaan.
Irlanti haki Suomesta voiton joukkueiden aiemmassa kohtaamisessa, joten Suomella on nyt revanssin paikka. Ainoastaan voitto pitäisi Huuhkajien haaveet sarjapaikasta elossa.
– Meillä on kaikki ainekset pelin voittamiseen. Pelimme on mennyt koko ajan paremmaksi. Kaikki tietävät, että tämä on iso ja tärkeä peli, mutta ei se ole vaikuttanut meihin. Tämä jalkapallomatsi siinä missä kaikki muutkin, Huuhkajien Oliver Antman pohti lähtöasetelmia Palloliiton sivuilla.
Irlanti rankaisi Suomea tylyllä tavalla Olympiastadionilla ja joukkue pursuaa Valioliigakokemusta. Antman tiedostaa, että Huuhkajilla on kova paikka.
– Irlanti on todella dynaaminen ja fyysinen joukkue. He ottavat keskustan todella tiukasti, mutta se avaa mahdollisuuksia edetä laidoilta.
Huuhkajat kohtaa Irlannin Dublinissa torstaina kello 21.45 alkaen.
Lähde: Palloliiton verkkosivut
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Juhani Pikkarainen kävi leikkauksessa
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajien joukkue EM-karsintoihin nimetty
- Teemu Tainiolle päävalmentajapesti
- Interin Jussi Niska tähtää ulkomaille ja Huuhkajiin
- Huuhkajat kohtaa kesäkuussa Ruotsin ja Viron – kotiottelun alkamisaika varmistunut
- Huuhkajilla kaksi kovaa harjoitusottelua maaliskuussa – lipunmyynti käynnissä
- Markku Kanerva jatkosopimukseen Palloliiton kanssa – ”Riven johdolla suomalainen jalkapallo nosteessa”
- Fredrik Jensenin edustama Augsburg löysi nopeasti uuden päävalmentajan
- HS: Italiassa pelaava Jesse Joronen ollut kotonaan päiväkausia eristyksissä – pitää kuntoaan yllä hölkkäilemällä terassilla