Huuhkajat tasapeliin Kap Verden kanssa – MM-joukkue tarkempi pilkuilla
Huuhkajat pelasi toisen ottelunsa Uuden-Seelannin järjestämässä FIFA World Series-turnauksessa. Suomi kohtasi MM-kisoihin selviytyneen Kap Verden Aucklandin Eden Parkilla. Ottelu päättyi lopputulokseen 1-1.
Suomi meni johtoon ensimmäisen jakson loppuhetkillä, kun Naatan Skyttä teki uransa ensimmäisen maaottelumaalinsa. Maalisyötön antoi vahvasti koko turnauksen pelannut Leo Walta. Toisella jaksolla SJK:sta tuttu Kelvin Pires tasoitti kulmapotkusta.
Tämän jälkeen Suomella oli vielä tukku hyviä tilanteita, paras niistä lankesi Topi Keskiselle, mutta Aderdeenin mies ei tällä kertaa osunut.
Turnauksen sääntöjen mukaan tasatilanteessa lauottiin rangaistuspotkukilpailu. Suomen vetäjistä onnistuivat Leo Walta ja Onni Valakari, mutta kun Keskinen ja Jaakko Oksanen epäonnistuivat ja Kap Verden tilille tuli vain yksi miinus, Kap Verde vei ottelun ja kaksi pistettä. Tilastoihin peli jää kuitenkin tasapelinä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Saloranta valitsi Helmarit
- Uusi erikoistilannevalmentaja Unkarista
- Jacob Friis valitsi joukkueensa
- Jacob Friis julkaisee Huuhkajat
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen kausi päättyi pettymykseen
- Jesse Joronen ja Joel Pohjanpalo miltei mahdottoman edessä
- Juho Lähteenmäellä hyvä kausi
- Ville Koski hurmasi jälleen
- Palermon nousuhaaveille iso kolaus
- Daniel Håkans taas mestari
- Jacob Friis julkaisee Huuhkajat
- Ville Koskea suitsutettiin Espanjassa
- Ville Koski hurmasi jälleen
- Jesse Joronen ja Joel Pohjanpalo miltei mahdottoman edessä
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen kausi päättyi pettymykseen
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen urakka alkaa sunnuntaina
- Tony Miettiselle pokaali
- Juho Lähteenmäellä hyvä kausi
- Palermon nousuhaaveille iso kolaus
- Benjamin Källmanille kamala pettymys