Valko-Venäjä -ottelu neutraalille areenalle – fanit eivät tykänneet
Palloliiton hallitus tiedotti maanantaina, että jo etukäteen kohuttu Kansojen liigan ottelu Suomi-Valko-Venäjä pelataan neutraalilla areenalla. Päätös pohjautui siihen, että valtiovalta suositti, ettei ottelua pelata Suomessa. Palloliiton hallitus teki sitten päätöksen lausunnon perusteella.
Huuhkajien faniyhdistys on jo ilmoittanut olevansa erittäin tyytymätön päätökseen. Fanit olisivat ilman muuta halunneet, että peli olisi pelattu kotikentällä. Todennäköisesti myös joukkueella ja sen valmennusjohdolla olisi tuskin ollut mitään kotimaassa pelaamista vastaan.
Vielä ei ole päätetty, pelataanko ottelu suljettujen ovien takana vai ei. Eikä myöskään sitä, missä ottelu tullaan pelaamaan. Suomi kohtaa Kansojen liigan avausottelussa San Marinon vieraissa ennen ”kotiottelua” Valko-Venäjää vastaan, joten olisi loogista, että myös tämä ottelu pelattaisiin San Marinon liepeillä.
Suomen ensimmäinen Suomessa pelattava kotiottelu Kansojen liigassa on peli Albaniaa vastaan. Syksyn – ja koko vuoden – toisessa Suomessa pelattavassa kotiottelussa on marraskuussa vastassa San Marino.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajien uusi pelipaita julkaistu
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- Roman Eremenko taas vaihdosta sisään
- Niki Mäenpään huippupelikään ei riittänyt Venezialle
- Leo Väisänen palasi pelikentille
- Pyry Soiri siirtyy Kreikkaan
- Huuhkajien avaus Viroa vastaan – katso suorana V Sportilta tai Viaplaylta