Markku Kanerva: ”Haemme nyt ensimmäistä voittoa”
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva haluaa, että Suomi luo enemmän maalipaikkoja sunnuntaina Dublinissa kuin torstaina Helsingissä. Ottelua edeltävässä tiedotustilaisuudessa Kanerva kävi tulevan ottelun pointteja läpi.
– Meidän pitää pystyä luomaan enemmän maalipaikkoja. Haemme nyt ehdottomasti ensimmäistä voittoa, ensimmäisiä pisteitä. Tietysti nyt vastustajat B-liigassa ovat kovempia kuin viimeksi, Kanerva sanoi Palloliiton sivuilla.
– Irlanti on kuitenkin ilman muuta laatujoukkue, ryhmässä on monia pelaajia Valioliigasta. Meidän pitää olla erityisen tarkkana keskityspalloissa.
Torstaina pelattiin ja lauantaina Suomi matkusti Dubliniin. Kanervan mukaan aika on käytetty tehokkaasti hyväksi.
– Perjantaina palauteltiin ja analysoitiin Wales-peliä ja siirrettiin sitten katseet Irlantiin. Toki on haastavaa näin lyhyellä valmistautumisajalla saada kaikki informaatio pelaajille. Irlanti on laatujoukkue ja siellä on paljon hyviä pelaajia, mutta olemme luottavaisina sunnuntaita ajatellen, Kanerva vakuuttaa Palloliiton verkkosivuilla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukas Hradecky toimittajien valinta vuoden jalkapalloilijaksi
- Fredrik Jensenille osuma Kreikan liigassa
- Ilmari Niskasen Exeter jäi Manchester Cityn jyrän alle
- Fredrik Jensenin Aris cupin puolivälieriin
- Viljami Sinisalolle jälleen uusi manageri
- Lukas Hradeckyn loukkaantumisesta lisätietoa
- Lukas Hradecky loukkaantui
- Joel Pohjanpalolle tusina täyteen
- Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Lukas Hradeckyn Monaco puristi jatkoon Ranskan cupissa