Huuhkajilla pakkovoiton paikka Puolaa vastaan
Huuhkajat jatkaa MM-karsintojaan kohtaamalla tiistai-iltana Olympiastadionilla Puolan. Huuhkajille kelpaa ainoastaan voitto.
Huuhkajat on aloittanut MM-karsinnat voitolla, tasapelillä ja tappiolla. Seuraavaksi se saa vastaansa lohkon kärkipaikalla olevan Puolan. Puola on voittanut aiemmissa otteluissaan Malta ja Liettuan.
Suomelle lähtökohdat ovat sikäli selkeät, että lauantaisen Hollanti-tappion jälkeen Suomi tarvitsee käytännössä voiton pitääkseen MM-haaveensa elossa ja taistellakseen lohkon kakkospaikasta. Lähtötilanne otteluun on Suomen kannalta otollinen, sillä Puolan joukkueessa on kuohunut viime aikoina ja muun muassa tähtihyökkääjä Robert Lewandowski ei ole mukana.
– Puola on vahva joukkue ja haaste meille. Toivottavasti voimme ottaa Hollanti-ottelun hyvät asiat mukaamme seuraavaan peliin ja esiinnymme tarpeeksi hyvin voittaaksemme. Se on tietenkin tavoitteemme, päävalmentaja Jacob Friis totesi Palloliiton verkkosivujen mukaan.
Ottelulla on suuri merkitys Huuhkajien MM-karsinnoille, sillä voitto petaisi Suomelle hyvät mahdollisuudet taistella lohkon kakkospaikasta. Tappion myötä MM-kisaunelman voisi puolestaan jo käytännössä jälleen haudata ja siirtää katseita tulevaisuuteen.
– Tavoittelemme ensimmäistä sijaa, mutta meidän on oltava realistisia. Kohtasimme toissa päivänä mahdollisen lohkovoittajan. Haluamme päästä MM-kisoihin. Nyt on kyse siitä, miten saavutamme sen tavoitteen. Keskitymme aina seuraavaan peliin. Kaikista peleistä on tarjolla kolme pistettä, mutta Puola on tietysti yksi suosikeista lohkon kakkossijalle. Jos haluamme jatkokarsintoihin, meidän on voitettava heidät, Friis totesi.
Suomi ja Puola iskevät yhteen Olympiastadionilla kello 21.45 alkaen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Benjamin Källman yltänyt harvinaiseen suoritukseen
- Viljami Sinisalon Celtic puristi jatkoon Eurooppa-liigassa
- Lukas Hradeckyn AS Monaco jatkoon Mestarien liigassa
- Huuhkajat kohtaa eksoottisia vastustajia maaliskuussa
- Leo Walta siirtymässä?
- Naatan Skyttä kunnostautui tällä kertaa syöttäjänä
- Topi Keskisen pitkä kuiva kausi vihdoin rikki
- Benjamin Källmanin maalivire jatkuu
- Huuhkajien valmennusryhmään muutoksia
- Huuhkajat kohtaa MM-maita maaliskuussa
- Benjamin Källman yltänyt harvinaiseen suoritukseen
- Juha Pirisellä on kaksijakoinen kausi alla – ”Täytyy pitää vain itsensä kunnossa ja olla valmis”
- Huuhkajat kohtaa eksoottisia vastustajia maaliskuussa
- Joona Toivio ja Häcken avasivat kauden vierastappiolla
- Juha Pirisen Trencin tappioon – kuudes sija häämöttää
- Venäjä voitti kenraaliharjoituksessaan Bulgarian – jobinpostia loukkaantumisen myötä
- Osta Huuhkajat-fanituotteet netistä – top 5 -verkkokaupat todellisille futisfaneille
- Topi Keskinen osui Aberdeenin voitossa
- Djurgården varmisti jatkopaikan Konferenssiliigassa
- Daniel Håkans syötteli Lech Poznanin voittoon