Daniel O’Shaughnessy heti isossa roolissa Saksassa – ”Kiva päästä heti pelaamaan”

Huuhkajien toppari Daniel O’Shaughnessy vaihtoi Veikkausliigakauden jälkeen HJK:sta Saksan 2. Bundesliigassa pelaavaan Karlsruheen. Hän on aloittanut uudessa seurassaan vahvasti.
O’Shaughnessy on pelannut molemmissa Karlsruhen alkuvuoden otteluissa täydet minuutit.
– Tosi hyvin on käynnistynyt. Olemme pelanneet kaksi virallista peliä ja olen päässyt pelaamaan niissä täydet minuutit. Pelit ovat menneet ihan hyvin, mutta tietenkin kehitettävääkin on, O’Shaughnessy miettii Palloliiton verkkosivuilla.
Karlsruhe halusi topparin riveihinsä jo syksyllä, mutta O’Shaughnessy jäi vielä HJK:hon auttamaan joukkuetta Veikkausliigan mestaruuteen ja Konferenssiliigan lohkovaiheessa.
– Juttelimme paljon syksyllä ja he olivat kiinnostuneita saamaan minut mukaan jo silloin. Tiesin kuinka paljon he halusivat minut, ja se oli hyvä merkki. Alussa on tietenkin pieni oppimisjakso, mutta on ollut kiva päästä heti pelaamaan.
Lyhyestä ajasta huolimatta O’Shaughnessy on ehtinyt jo huomata selvän eron Veikkausliigaan.
– Tilannenopeus on ihan eri eikä aikaa päätöksenteolle ole niin paljon kuin Veikkausliigassa. Veikkausliigassakin on taitavia pelaajia, ettei taitotasossa jäädä niin paljon, mutta päätökset täytyy tehdä paljon nopeammin. Jos aikailee pallon kanssa, niin vastustaja tulee heti kiinni, valottaa O’Shaughnessy.
Lähde: Palloliiton verkkosivut
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Arttu Hoskosta viedään Englantiin
- Suurseurat Oliver Antmanin perässä
- Robin Lod siivitti Minnesotan cupiin välieriin
- Suurseura Glen Kamaran kintereillä
- Leo Walta nosti maalimääränsä seitsemään
- Onni Valakari loisti MLS:ssä
- Jesse Jorosta viedään nyt Serie A:han
- Huuhkajat kohtaa Andorran Tampereella
- Casper Terho vaihtaa seuraa
- Rasmus Schüller palasi pelikentille
- Arttu Hoskosta viedään Englantiin
- Suurseura Glen Kamaran kintereillä
- Suurseurat Oliver Antmanin perässä
- Jesse Jorosta viedään nyt Serie A:han
- Leo Walta nosti maalimääränsä seitsemään
- Casper Terho vaihtaa seuraa
- Huuhkajat kohtaa Andorran Tampereella
- Onni Valakari loisti MLS:ssä
- Robin Lod siivitti Minnesotan cupiin välieriin