Huuhkajat kohtaa Pohjois-Makedonian marraskuussa
Miesten A-maajoukkue pelaa marraskuussa kaksi maaottelua. Pohjois-Makedonia kohdataan vieraskentällä 17. marraskuuta.
Huuhkajat kohtaa Pohjois-Makedonian Skopjessa 17. marraskuuta. Ottelun alkamisaika ja ottelustadion varmistuvat myöhemmin.
FIFA:n rankingin 64. sijalla oleva Pohjois-Makedonia oli mukana kesän 2021 EM-lopputurnauksessa. Joukkue oli selvitä tämän vuoden MM-lopputurnaukseen tiputettuaan jatkokarsinnoissa Italian, mutta hävisi lopulta Portugalille jatkokarsintojen finaalissa.
Suomi ja Pohjois-Makedonia ovat kohdanneet aiemmin viisi kertaa. Kolme otteluista on päättynyt Suomen voittoon, yksi tasapeliin ja yksi Pohjois-Makedonian voittoon.
Suomi tulee pelaamaan toisenkin ottelun marraskuussa. Toisen ottelun vastustaja julkaistaan lähipäivinä.
Lähde: Palloliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Juhani Pikkarainen kävi leikkauksessa
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajien joukkue EM-karsintoihin nimetty
- Teemu Tainiolle päävalmentajapesti
- Interin Jussi Niska tähtää ulkomaille ja Huuhkajiin
- Huuhkajat kohtaa kesäkuussa Ruotsin ja Viron – kotiottelun alkamisaika varmistunut
- Huuhkajilla kaksi kovaa harjoitusottelua maaliskuussa – lipunmyynti käynnissä
- Markku Kanerva jatkosopimukseen Palloliiton kanssa – ”Riven johdolla suomalainen jalkapallo nosteessa”
- Fredrik Jensenin edustama Augsburg löysi nopeasti uuden päävalmentajan
- HS: Italiassa pelaava Jesse Joronen ollut kotonaan päiväkausia eristyksissä – pitää kuntoaan yllä hölkkäilemällä terassilla