Joona Toivio nousee listalla
Kuva: Juha Tamminen
Joona Toivio pelasi Nations Leaguessa lokakuussa kahdessa pelissä ja samalla hän nosti pelattujen A-maaottelujensa määrän lukemaan 67.
Hän ohitti listalla Hannu Turusen ja nousi Antti Niemen kanssa samoihin lukemiin. Niemi ja Toivio ovat kaikkien aikojen listalla jaetulla sijalla 20.
Seuraavaksi Toivion tähtäimessä ovat melkoiset suomalaisen jalkapallon suurnimet: yhden ottelun päässä ovat Juhani Peltonen ja Esko Ranta, Aki Riihilahti puolestaan pelasi kaksi ottelua enemmän kuin Toivio toistaiseksi.
Suomen nykypelaajista Jukka Raitala nousee listalla vahvasti, sillä otteluja on nyt 53. Paulus Arajuuri ja Jere Uronen lähestyvät kovaa vauhtia tasalukemaa 50 – ”Paukku” Arajuuri on pelannut nyt 45 A-maaottelua, Uronen ottelun vähemmän.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Onni Valakari jatkaa San Diegossa miljoonasiirrolla
- Lukas Hradecky piti nollat Mestarien liigassa
- Mika Lehkosuo jatkaa Pikkuhuuhkajien päävalmentajana
- Joel Pohjanpalo taas liekeissä
- Naatan Skyttä siivitti Kaiserslauternin voittoon
- Benjamin Källman maalasi jälleen 2. Bundesliigassa
- Sami Hyypiälle Captain’s Ball – Oliver Antman vuoden miespelaaja
- Oliver Antman loukkaantui
- Teemu Pukin jäähyväiset ehdolla Urheilugaalassa
- Onni Valakarin kausi päättyi välierätappioon