Paulus Arajuuri paljasti uutuuskirjassa, mitä pelaajat ajattelivat Markku Kanervasta syksyllä 2017
Vielä muutama vuosi sitten suomalaisilla jalkapallofaneilla ei ollut yhtä suurta syytä juhlaan kuin viime kuukausina. Monet muistavat vuoden 2016, jolloin Suomi jäi tyystin ilman voittoja.
Ruotsalaisvalmentaja Hans Backen pelitapa ei toiminut Huuhkajien kanssa ja pelaajien itseluottamus oli alamaissa. Backe sai lähteä ja hänen seuraajakseen nostettiin valmennustiimistä Markku Kanerva. Kyseinen herra toi Suomen peliin muutoksen, joka näkyi myös tuloksissa. Syksyllä 2017 Suomi voitti MM-karsinnoissa Islannin ja Kosovon 1–0 sekä pelasi Kroatian ja Turkin kanssa tasan. Kurssi oli kääntynyt.
Huuhkajien kapteenistoon kuuluva Paulus Arajuuri muisteli uutuuskirjassa Me mennään kisoihin, mitä hänen mielessään liikkui tuolloin.
– Rive toi joukkueeseen positiivista energiaa ja uskoa. Hänen johdollaan pelattiin tappioitta myös syksyn 2015 karsintapelit. Nyt kun se tapahtui toisen kerran, pelaajien kanssa mietittiin, että mikäs velho tämä kaveri on. Päästiin hänen kanssaan aloittamaan vielä kerran kokonaan alusta, Arajuuri kertoi kirjassa.
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Huuhkajien avainpuolustaja Jukka Raitala pitkälle sairaslomalle – jopa EM-kisat vaarassa
- Mika Kottila on katsonut Huuhkajien ottelut myös uusintana – ”Ei tarvitse seurata pelejä valmentajana tai asiantuntijana”
- Trencinille niukka tappio – Juha Pirinen katseli keltaista
- Juha Pirisen Trencin tappioon – kuudes sija häämöttää
- Juha Pirinen isossa roolissa Trencinissa: ”Itseluottamus korkealla”
- Trencin palasi voittojen tielle – Juha Pirinen täräytti avausmaalin
- Roope Riski osasi aavistella soittoa Markku Kanervalta
- Huuhkajien MM-karsintaryhmään nousi tuttu nimi
- Jesse Joronen torjui Brescian sarjakärkeen