Robin Lod näkee Huuhkajien tulevaisuuden valoisana – ”Meillä on tulevaisuudessakin kova maajoukkue ja pystymme voittamaan”
Huuhkajien joukkue tulee näyttämään hieman erilaiselta seuraavan kerran, kun joukkue kokoontuu, kun Paulus Arajuuri, Joona Toivio ja Tim Sparv lopettivat maajoukkueen osalta pelinsä. Robin Lod ei ole kuitenkaan maajoukkueen tulevaisuudesta huolissaan.
Lod suitsuttaa maajoukkueesta vetäytyvää kolmikkoa.
– Se kuuluu ikävä kyllä tähän futisammattiin, ettei tätä pysty loputtomiin pelaamaan. He tunsivat, että olivat antaneet kaikkensa, ja voin olla heidän kanssaan samaa mieltä. He voivat olla ylpeitä siitä mitä he saivat aikaan suomalaiselle jalkapallolle ja Suomen maajoukkueelle. Oli ilo ja kunnia pelata heidän kanssaan. He ovat antaneet suomalaiselle jalkapallolle paljon ja vieneet sitä eteenpäin. He saavat olla ylpeitä itsestään. Minulla on heistä vain hyvää sanottavaa, Lod kehuu Palloliiton sivuilla.
Lod näkee Huuhkajilla olevan edellytykset menestyä myös jatkossa, vaikka monivuotiset vastuunkantajat ovat poissa. Nuoremmasta kaartista on noussut uusia pelaajia mukaan.
– Nyt se on sitten meidän nuoremmista pelaajista kiinni ja innokkaana odotan, ketkä paikkaavat lähtijöitä. Siellä on hyviä nuoria jätkiä tulossa, jotka voivat ottaa ne paikat, 28-vuotias Lod miettii.
– Nuoret tulivat viimeisiin peleihin erittäin ennakkoluulottomina, rohkeina ja hyvällä itseluottamuksella. Maajoukkue on hyvällä mallilla, kunhan vain teemme nöyränä töitä. Uskon, että meillä on tulevaisuudessakin kova maajoukkue ja pystymme voittamaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Pyry Soiri otti uuden askeleen urallaan – ”Haluan voittaa pokaaleja Romaniassa”
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajien syksyn pelit Helsingissä
- Huuhkajien uusi pelipaita julkaistu
- Huuhkajat voitti Uuden-Seelannin turnauksen
- Paulus Arajuuri pitää Ruotsia hyvänä mittarina EM-kisojen alla
- Onni Valakari tehokkaana – Paulus Arajuuren kauden alku siirtyi
- Tim Sparv lähellä täyttä kuntoa – ”Lähdemme voittamaan lauantaina”
- Zenican ihme! Huuhkajat tarrasi kiinni MM-jatkokarsintapaikkaan!
- Rasmus Karjalainen ampui Helsingborgin Allsvenskaniin