Nurmela: ”Huuhkajien ikärakenne ok”
Kuva: Mika Nurmela. Kroatia - Suomi. MM-karsintaottelu. . Jalkapallo. Rijeka, Kroatia 6.10.2017. Jussi Eskola
Huuhkajien valmennustiimiin kuuluva Mika ”Nure” Nurmela ei näe ongelmana, että EM-lopputurnaus siirtyi vuodella eteenpäin. Nurmelan mukaan joukkueen rakenne on kunnossa.
– Ikärakenne on Huuhkajissa ok tällä hetkellä, ei tarvitse miettiä sen osalta. Lykkäys on harmi toisaalta, mutta jalkapallon noste voi kestää kauemmin. Ollaan päästy tietylle tasolle joukkueen kehittymisessä ja nyt pystytään jatkaa sitä, Nurmela kertoo Arvokisat.com -sivuston haastattelussa.
– Halutaan olla edelleen parempia ja halutaan pärjätä EM-kisoissa. Saatiin nyt oman pelin kehittämiseen aikaa.
Tässä valossa Nurmela näkee, ettei kisojen siirtymisessä ole pelkästään huonoja puolia.
Aika näyttää, milloin Nurmela ja muu valmennustiimi pääsee jälleen tositoimiin. Kesän maaottelut peruttiin jo, joten todennäköisesti jälleennäkemisen aika on vasta syksyllä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Malta nöyryytti Huuhkajia Olympiastadionilla
- Huuhkajat päättää MM-karsinnat Maltaa vastaan
- Onni Valakari siivittämässä San Diegon jatkoon
- Huuhkajiin jälleen muutoksia – Matti Peltola mukaan
- Debytantti nousee mukaan Huuhkajiin
- Huuhkajien miehistöön muutos
- Robin Lodin Minnesota jatkoon MLS:n pudotuspeleissä
- Voitot karttoivat Huuhkaja-pelaajia eurokentillä
- Robin Lodin maali laiha lohtu
- Huuhkajat nimetty marraskuun otteluihin – Teemu Pukki viimeistä kertaa maajoukkuepaidassa