Skotlannin runkosarja päätökseen – Huuhkajaedustusta ylhäällä ja alhaalla
Skotlannin Valioliigan runkosarja saatiin päätökseen viikonloppuna. Runkosarjan ykkönen oli Hearts, mutta toisena ja kolmantena jatkopeleihin lähtevät Huuhkaja-kaksikko Viljami Sinisalo ja Oliver Antman. Sinisalo pelasi jälleen täydet minuutit Celticin maalilla, kun joukkue voitti St. Mirrenin 1-0. Oliver Antman tuli vaihdosta kentälle maali-ilotteluun, kun Rangers voitti Falkirkin 6-3. Antman alusti yhden Rangersin maaleista.
Jatkosarjaan lähdetään kutkuttavista asetelmista. Rangers on vain pisteen päässä Heartsista ja Celtic kolmen pisteen päässä Rangerista. Pitkään näytti siltä, että muun muassa Antti Niemen aikoinaan edustama Hearts katkaisee ”Old Firmin” loputtoman tuntuisen mestaruusputken, mutta jätit ovat ajaneet Heartsin kiinni ja todennäköisesti menevät vielä ohi.
Topi Keskinen tuli vaihdosta kentälle, kun Aberdeen voitti Hibernianin. Aberdeenin runkosarja meni kehnosti ja joukkue taistelee kauden lopun alemmassa loppusarjassa. Sarjapaikka näyttää joka tapauksessa turvatulta ilman täydellistä romahdusta.
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Juhani Pikkarainen kävi leikkauksessa
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajien joukkue EM-karsintoihin nimetty
- Teemu Tainiolle päävalmentajapesti
- Interin Jussi Niska tähtää ulkomaille ja Huuhkajiin
- Huuhkajilla kaksi kovaa harjoitusottelua maaliskuussa – lipunmyynti käynnissä
- Markku Kanerva jatkosopimukseen Palloliiton kanssa – ”Riven johdolla suomalainen jalkapallo nosteessa”
- HS: Italiassa pelaava Jesse Joronen ollut kotonaan päiväkausia eristyksissä – pitää kuntoaan yllä hölkkäilemällä terassilla
- IL: Lukas Hradecky löysi EM-kisojen siirtämisestä positiivisia puolia
- Palloliitto tiedotti: Huuhkajat kohtaa Puolan sekä Ranskan suljettujen ovien takana