Lassi Lappalainen latasi tärkeän maalin – MLS:ssä tiukka taistelu pudotuspelipaikoista
Lassi Lappalainen viimeisteli kauden toisen maalinsa, kun Montreal CF tasasi pisteet Houston Dynamon kanssa 1-1.
Lappalainen iski lisäajalla Montrealin tasoitusosuman pitäen joukkueensa pudotuspelihaaveet elossa. Montrealilla ei ole mahdollisuuksia enää suoraan pudotuspelipaikkaan, mutta säälipleijaripaikassa se on edelleen tiukasti kiinni. Sen takana kuitenkin hengittää viisi joukkuetta kahden pisteen sisällä.
Yksi niistä on Jere Urosen Charlotte, joka nappasi viime yönä tärkeän 3-0-voiton Torontosta. Charlotte on kahden pisteen päässä Montrealista.
Robert Taylorin Inter Miamin haaveet pudotuspeleistä ovat sen sijaan hiljalleen katoamassa, kun se hävisi ilman Lionel Messiä Chicago Firen vieraana 1-4. Inter Miamilla on matkaa Montrealiin viisi pistettä, kun sillä on kolme peliä jäljellä.
Leo Väisäsen Austin FC puolestaan piti omat haaveensa elossa läntisessä konferenssissa voittamalla DC Unitedin 3-0. Austinilla on kolme pistettä matkaa säälipleijareihin ja viisi pistettä suoraan pudtuspelipaikkaan.
Teemu Pukki jäi tällä kertaa ilman maaleja, kun Minnesota Unitedin alamäki jyrkkeni 1-5-tappiolla Chicago Fireä vastaan. Minnesota on pelannut nyt seitsemän peliä ilman voittoa ja viidestä edelliskohtaamisesta se on hävinnyt neljä. Minnesotalla on matkaa säälipleijareihin kolme pistettä.
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Juhani Pikkarainen kävi leikkauksessa
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Huuhkajien joukkue EM-karsintoihin nimetty
- Interin Jussi Niska tähtää ulkomaille ja Huuhkajiin
- Huuhkajat kohtaa kesäkuussa Ruotsin ja Viron – kotiottelun alkamisaika varmistunut
- Fredrik Jensenin edustama Augsburg löysi nopeasti uuden päävalmentajan
- Huuhkaja-kapteeni Tim Sparv: ”Nyt kannattaa olla fiksu ja tehdä niin kuin hallitus sanoo”
- Italiassa pelaavat Jesse Joronen, Simon Skrabb ja Sauli Väisänen sivuun Huuhkajien maaliskuun maaotteluista
- Teemu Pukki pohtii Norwichin tilannetta uudessa podcastissa: ”Homma voidaan kääntää”
- Tim Sparv kommentoi MTV Urheilulle EM-kisojen siirtymistä: ”Hyvä ratkaisu”